Edit
"Altered Carbon" Bury Me Dead (TV Episode 2020) Poster

(TV Series)

(2020)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeremy Webb

Writing Credits (in alphabetical order)  

Laeta Kalogridis ... (created by)
Alison Schapker ... (writer)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Anthony Mackie ... Takeshi Kovacs
Lela Loren ... Danica Harlan
Simone Missick ... Trepp
Chris Conner ... Poe (credit only)
Dina Shihabi ... Dig 301 (credit only)
Torben Liebrecht ... Colonel Ivan Carrera
Renée Elise Goldsberry ... Quellcrist Falconer
Will Yun Lee ... Kovacs Prime
Dichen Lachman ... Reileen Kawahara
Matt Ellis ... Joshua Kemp
Dalias Blake ... Wedge / Batu
Orphée Ladouceur-Nguyen ... Wedge / Morgaine (as Orphée L.-Nguyen)
Skyler Mowatt ... Wedge / Finch
Mitra Suri ... Wedge / Simone
Heather Doerksen ... Captain Veutin
Dagan Nish Dagan Nish ... Rebel #1
Megan Danso ... Rebel #2
Mike McLeod ... Tech
Rest of cast listed alphabetically:
Kareem Tristan Alleyne ... Anil Imani (uncredited)
Alika Autran ... Okulov (archive footage) (uncredited)
Tamiko Brownlee ... Rebel #2 (uncredited)
Shawn Clark ... Kemp Soldier (uncredited)
Nicholas Dohy Nicholas Dohy ... Bounty Hunter (uncredited)

Produced by 

David Ellison ... executive producer
Bradley J. Fischer ... executive producer
Dana Goldberg ... executive producer
Laeta Kalogridis ... executive producer
Sang Kyu Kim ... co-executive producer
Rose Lam ... executive producer
Johanna Lee ... producer
James Middleton ... executive producer
Marcy Ross ... executive producer
Alison Schapker ... executive producer

Music by 

Jordan Gagne
Jeff Russo

Cinematography by 

P.J. Dillon
Corey Robson ... (Director of Photography: Second Unit)

Film Editing by 

Stephen Philipson

Production Design by 

Carey Meyer

Art Direction by 

Don Macaulay ... supervising art director
Lisa Pouliot

Set Decoration by 

Lin MacDonald

Costume Design by 

Cynthia Ann Summers

Makeup Department 

Ceilidh Dunn ... makeup artist
Ciara Lynch ... 1st assistant makeup
Junior Adusei ... hair (uncredited)
Gila Bois ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Katie Cammaert ... post-production supervisor
Dieter Ismagil ... Post Production Executive
Michael Potkins ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Morgan Beggs ... second unit director
Benjamin Cairns ... second assistant director
Paul Domick ... first assistant director
Robyn Ledoux ... third assistant director
Alecia Maslechko ... 3rd assistant director: second unit
Meghan Rennie ... trainee assistant director
Melissa R. Stubbs ... second unit director
David Scott Thomson ... third assistant director

Art Department 

Britt Bancroft ... set buyer
Catherine Bertetic ... set dec coordinator
Jordan Bray ... sculptor
Andre Brouwer ... set costumer
Sharon Dever ... construction buyer
Maria Ermie ... Sculptor
Kate Farnan ... props
Warren Flanagan ... concept artist / prop design/illustration
Lisa Godwin ... prop builder
Sean Goojha ... assistant art director
Alexandra Huehn ... art dep assistant
Colin Kroeker ... Lead Carpenter
Ray Lai ... concept illustrator
Charles Leitrants ... construction coordinator
Chris Lewis ... set designer
Jordan Macken ... on set dresser
Nick Mather ... set dresser/fabricator
Wendy McAllister ... storyboard artist
Adam J Middleton ... concept artist: Weta Workshop
Heather Murray ... props buyer
Ken Palkow ... prop fabricator
Jesse Daniel Phillips ... on-set dresser
Al Rourke ... construction foreman
Jeremy Simser ... storyboard artist
Jerry Staar ... second unit: property master
John Wilcox ... paint coordinator/key scenic artist
Noah Wilcox ... construction Foreman

Sound Department 

Alex Bullick ... Sound Designer
Shane Connelly ... sound mixer
Aidan Dykes ... A.D.R. Mixer
Steve Foster ... re-recording mixer
Laird Fryer ... adr mixer
Gina Gyles ... foley assistant
Lana Marie Hattar ... assistant re-recording mixer
Bill Higley ... adr mixer
Kirk Lynds ... re-recording mixer
Danielle McBride ... dialogue editor
Bianca Monteiro ... ADR Coordinator
Jamison Rabbe ... additional adr recording
Gerald Trepy ... assistant sound editor
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta

Special Effects by 

Josiah Buhler ... special effects technician
Pete Kelley ... special effects technician
Matt Sleep ... special effects assistant
Joel Whist ... special effects supervisor

Visual Effects by 

David Alexander ... senior CG artist: Switch VFX
Kemal Ally ... VFX Editor: Switch VFX
Michael Baloun ... line producer
Mike Barber ... senior visual effects editor
Justin Bates ... compositor
Damien Bent ... assistant colourist: visual effects
Tingting Bi ... Digital Artist: Switch VFX
Michelle Brennen ... visual effects producer
Adriano Calafiore ... digital compositor
Jon Campfens ... visual effects supervisor: Switch VFX
Carlos Chacin ... department manager: DNEG
Dan Charbit ... visual effects supervisor
Paul Chavez ... layout td: DNEG
Barry Corcoran ... mgfx supervisor
Peter Denomme ... visual effects producer: Switch VFX
Dale Gagne ... visual effects editor
Shania Gharagozlou ... Visual Effects Coordinator: DNEG
Chady Ghorayeb ... layout TD
Mahsa Ghorbankarimi ... CG Supervisor
J.P. Giamos ... supervising vfx producer: Deluxe
Amanda Hollingworth ... CG artist: Switch VFX
Quentin E. Holmes ... vfx editor: Deluxe
Adam Hulbert ... 3d artist
Hye Yeon Kim ... : Spin VFX / Digital Compositor: Spin VFX / digital compositor: Spin VFX
Maksim Koen ... digital compositor
Chi Jiajia Lim ... compositor: Spin VFX
Jef Lonn ... Digital Artist: Switch VFX
Grant Lynch ... visual effects editor
Domhnall Malone ... motion graphics artist
Tony Marioni ... digital compositor: Dneg
Dacen McAmmond ... data wrangler
Tony Meagher ... senior visual effects producer
Armando Medina Guerrero ... lead layout artist
Kareem Mohamad ... visual effects production coordinator: DNEG
Bob Munroe ... senior visual effects supervisor
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG
Trent Newton ... production coordinator
Eric Ng ... Digital Artist: Switch VFX
Kris Mengqian Niu ... CG artist: Switch VFX
Kent O'Connor ... visual effects set supervisor
Rafael Pacheco ... visual effects coordinator: Switch VFX
Beau Parsons ... visual effects project manager: Switch VFX
Lloyd Phillips ... software developer: DNEG
Jakub Pruszkowski ... lead compositor: Double Negative
Christine Pyle ... visual effects production manager: Spin VFX
Manasa Raghavan ... visual effects coordinator
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe
Paige Reynolds ... digital compositor
Mike Rhone ... fx artist
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Brandon Rogers ... senior CG artist: Switch VFX
Ash Ryan ... Compositing Supervisor: DNeg
Lc Samuel ... Lighting TD
Nerina Sanchez ... Digital Artist: Switch VFX
Khizar Shabir ... digital compositor: visual effects
Nikola Simeonov ... lighting lead: Dneg / lighting td
Abhishek Singh ... Digital Compositor: Spin VFX
Eliot Speed ... animator
Jason Sperling ... Visual Effects Executive: Netflix
Matthew Steeves ... visual effects editor: Mavericks VFX
Mike Suta ... Digital Artist: Switch VFX
Mahvash Tehrani ... compositor
Dennis Temprile ... visual effects project manager: KrowVFX
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Ryan Van Steenburgh ... CG artist: Switch VFX
Liciani Vargas ... digital compositor
Aidan Waugh ... production coordinator: Deluxe StereoD
Henry Wilkinson ... junior compositor
Sean Willes ... CG artist: Switch VFX
Nathan Winspear ... visual effects editor
Philipp Wolf ... visual effects producer: DNEG
Sunny Wong ... systems admin: Switch VFX
Jay Worth ... visual effects supervisor
Hyunsu Yang ... Digital Artist: Switch VFX
Michael Zannetou ... release manager, production technology
Eva Zemaitis ... vfx editor
Brian Yuan Zhang ... vfx editorial supervisor: Spin VFX
Madison Zhang ... digital compositor

Stunts 

Krista Bell ... stunts
Tamiko Brownlee ... utility stunts
Matt Kennedy ... stunt double: Jonathan Collard
Sean Kohnke ... stunt performer
Donavin Kuhl ... stunt performer
Keanu Lam ... fight choreographer
Rochelle Okoye ... stunt double: Renee Elise Goldsberry / stunt double: Simone Missick
Hugo Steele ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunt coordinator
Aaron Toney ... fight coordinator / stunt double: anthony mackie
Mark Aaron Wagner ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Justin Bergler ... 1st AC: daily
Keith Brooks ... lead setwire
Tynan Callesen ... B dolly grip
Andreas Carmona ... rigging grip
Christopher C. Fisher ... camera operator
Ian Gledhill ... light console operator
Aaron Haesler ... first assistant camera: 'b' camera
Rod Haney ... rigging grip best boy
Andy Lin ... Rigging electrician
David McKnight ... hd video assist
Michael McLellan ... key grip
Jason Misewich ... Lead Rigging Grip
Peter Pacula ... best boy rigging grip
Daniel Pierce ... best boy rigging grip
Alex Reno ... rigging grip
Ryan Skeete ... A Camera Operator 2nd Unit
Vincent Stander ... A 2nd assistant camera: second unit
Stephen Stubbs ... grip second unit day play
Gladys Tong ... computer/video playback supervisor
Daniel Walsh ... first assistant camera "a" camera second unit
Tyler Woeste ... first assistant camera: "a" camera

Casting Department 

Annabel Green ... casting
Andrea Hughes ... extras casting
Beth Lipari ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Sarah Baxter ... Stitcher
Kelsey Chobotar ... costume buyer
Susan Davis ... costume coordinator
Vanessa Driveness ... costume supervisor: Second Unit
Steve Holloway ... set supervisor
Madeleine Mckibbon ... assistant costume designer
Kit Pfeil ... breakdown artist
Magdalena Shenher ... Praetorian costumer/2nd unit set supervisor
Ivy Heather Thaide ... assistant costume designer
Sanchia Wong ... truck costumer
Craig Ryan ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Raoul Crosby ... i/o operator
Bill Ferwerda ... colorist
Mary Juric ... first assistant editor
W. Cody Nelson ... senior dailies operator
Allie Renzetti ... post-production assistant
Adrian Saywell ... on-line editor
Quin Voth ... dailies operator
Matt Wells ... colorist: dailies

Location Management 

Jason Collier ... assistant location manager
Sean Patrick Finnan ... assistant location manager
Rino Pace ... location manager

Music Department 

Mitch Bederman ... music editor
Ayana Haviv ... singer: soloist
Nick Spezia ... score recording engineer

Transportation Department 

Danny Dispirito ... transportation captain: second unit
Eric Rose ... transportation co-captain

Other crew 

Matthew Ariail ... production executive
Kate Buckman ... payroll assistant accountant
Jerome Butler ... dialect coach: Torben Liebrecht
Dominic Dobrzensky ... key production assistant
Cathleen Girdner ... clearances
Jess Havisto ... bts/epk producer
Christopher-James Jeffrey ... production assistant
Deanna Kittson ... production coordinator
Garance Krief ... production assistant
Dacen McAmmond ... assistant production coordinator: Canada
Charles Joseph Mitchell ... assistant to executive producer
Ali Naqvi ... writers production assistant
Jordan J. Rivera ... office production assistant
Misha Shumaker ... off-set key production assistant
Michelle Stefani ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed