Edit
"The Terror" The C, the C, the Open C (TV Episode 2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tim Mielants

Writing Credits  

Dan Simmons ... (based on the book "The Terror" by)
 
David Kajganich ... (developed by)
 
Soo Hugh ... (written for television by)
 
Andres Fischer-Centeno ... (staff writer) &
Josh Parkinson ... (staff writer) &
Vinnie Wilhelm ... (staff writer)

Cast (in credits order)  

Jared Harris ... Francis Crozier
Tobias Menzies ... James Fitzjames
Paul Ready ... Henry Goodsir
Adam Nagaitis ... Cornelius Hickey
Ian Hart ... Thomas Blanky
Nive Nielsen ... Lady Silence
Ciarán Hinds ... John Franklin (credit only)
Greta Scacchi ... Lady Jane Franklin
David Walmsley ... Sgt. Solomon Tozer
Christos Lawton ... Lt. George Hodgson
Matthew McNulty ... Lt. Edward Little
John Lynch ... John Bridgens
Mikey Collins ... Robert Golding
Sebastian Armesto ... Charles Des Voeux
Charlie Kelly ... Thomas Armitage
Edward Ashley ... William Gibson
Liam Garrigan ... Thomas Jopson
Johnny Issaluk ... Netsilik Hunter
Jack Colgrave Hirst ... Thomas Hartnell
Declan Hannigan ... Lt. H. T. D. Le Vesconte
Tristan Teller ... Charles Dickens
Kevin Guthrie ... Henry Peglar
Aaron Jeffcoate ... Pvt. William Pilkington
Chris Corrigan ... John Diggle
Sian Brooke ... Sophia Cracroft
Stephen Thompson ... Magnus Manson
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Wolf Michael Wolf ... Royal Marine (uncredited)

Produced by 

Guymon Casady ... executive producer
Howard Ellis ... producer: Hungary
Robyn-Alain Feldman ... producer
Adam Goodman ... producer: Hungary
Soo Hugh ... executive producer
David Kajganich ... executive producer
Scott Lambert ... executive producer
Jessica Lubben ... associate producer
Tim Mielants ... co-executive producer
Alexandra Milchan ... executive producer
Martin Salgo ... associate producer
Ridley Scott ... executive producer
Jordan Sheehan ... co-executive producer
Dan Simmons ... executive producer
Chris Thompson ... co-executive producer
Gina Welch ... co-producer
David W. Zucker ... executive producer
Erika Milutin ... line producer Croatia (uncredited)

Music by 

Marcus Fjellström

Cinematography by 

Frank van den Eeden

Film Editing by 

Andrew MacRitchie

Casting By 

Kate Rhodes James

Production Design by 

Jonathan McKinstry

Art Direction by 

Matthew Hywel-Davies ... supervising art director
Géza Kerti
Krisztina Szilágyi

Set Decoration by 

Kevin Downey

Costume Design by 

Annie Symons

Makeup Department 

Daphne Croker-Saunders ... hair stylist (as Daphne Croker Saunders) / makeup artist (as Daphne Croker Saunders)
Louise Fisher ... make-up and hair
Pamela Haddock ... hair & make-up designer / prosthetic designer
Balázs Novák ... prosthetics (as Balazs Novak)
Gabriella Németh ... make-up and hair
Iván Pohárnok ... prosthetics
Yana Stoyanova ... makeup artist / prosthetic makeup artist
Anna Tesner ... makeup artist
Alexandra Uri-Kovács ... makeup artist
Gitta Wéber ... makeup trainee
Anna Tesner ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Gergö Balika ... head of production: Mid Atlantic Films
Bea Batisz ... assistant production manager: second unit
Gabriella Csoma ... unit production manager (as Gabi Csoma)
Daniel Dallos ... unit manager
Veronika Dobos ... production manager
Leslie Jacobowitz ... Executive in Charge of Post Production
Damir Novkovic ... production manager croatia
Karen Payne ... post-production supervisor
Peter Seres ... production manager: second unit
Roko Tanta ... assistant unit manager
Mátyás Vándor ... Croatian Shoot

Second Unit Director or Assistant Director 

Marco Ciglia ... additional first assistant director
Sándor Csali ... daily assistant director
Gábor Gajdos ... first assistant director: second unit
András Hornek ... assistant director
Danijel Krizanovic ... second assistant director
Kerric MacDonald ... second unit director
Lee Tailor ... key second assistant director
Ferenc Tóth ... third assistant director
Norbert Vilonya ... second assistant director
Mick Ward ... first assistant director

Art Department 

Timea Antal ... art department coordinator (as Timi Antal)
Deryck Blake ... property master
Gábor Csiki ... supervising propmaker
Zsolt Jancsó ... practical electrician
Jaroslaw Kozak ... stand-by construction
Viktor Marián ... buyer: life boat coordinator
Norbert Nagy ... standby propman
Károly Németh ... naval architect
Fabien Oman ... props supplier
Beatrix Petõ ... assistant art director
Zvonko Saric ... assistant art director
Veronika Szigeti ... drapes master
Zoltán Sárdi ... assistant art director
Nick Thomas ... property master
Jenö Udvardi ... storyboard artist
Daniel Veres ... concept aritst
Lipcsei Zoltán ... propmaker
András Csernóczki ... set decoration coordinator (uncredited)
Attila Digi Kövári ... standby art director (uncredited)
Nick Thomas ... leadman (uncredited)
Zoltán Virányi-Fontan ... standby art director: second unit (uncredited)

Sound Department 

Sam Biggs ... adr mixer
Saoirse Christopherson ... sound effects editor
Philip Clements ... foley mixer
Tamás Csaba ... production sound mixer
Sarah Elias ... sound effects editor
Daniel Feltoti ... second unit sound assistant
Jim Goddard ... sound designer
Stuart Hilliker ... re-recording mixer
Gábor Máté ... boom operator (as Gabor Mate) / boom operator
Forbes Noonan ... re-recording mixer
Timor Oren ... foley editor
Jeff Richardson ... dialogue editor / dialogue editor/adr editor
Norbert Szekeres ... second boom operator
Catherine Thomas ... foley artist
Milán Tuska ... production sound mixer: second unit (as Tuska Milan)
Lee Walpole ... re-recording mixer / supervising sound editor
Anna Wright ... foley recordist
Simon Diggins ... adr mixer (uncredited)
Gibran Farrah ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Gabor Kiszelly ... special effects supervisor
Géza Kocsis ... special effects technician
Norbert Orosz ... special effects floor supervisor

Visual Effects by 

Brian Adler ... visual effects consultant
Georgij Barklaja ... vfx data manager
Vojtech Batko ... Matte painter
Dora Bence-Sarkozi ... visual effects coordinator
Jakub Budina ... senior compositor
Derek Burgess ... visual effects editor
Martin Cicmanec ... digital compositor
Martin Cobelo ... digital compositor
Jiri Cvancara ... vfx breakdown editor
Pierre D'oncieu ... digital compositor: UPP
Silvia Debnarova ... digital compositor
Amber Ducker ... visual effects producer
Adrian Dudak ... matte painter
Nick Feldman ... visual effects editor
Gergely Galisz ... lead data wrangler
Hayley Garwood ... visual effects coordinator
Gabriela Hadová ... senior matte painter
Petr Harmácek ... digital compositor
Lukas Herrmann ... head of digital matte painting: UPP
Martin Holeysovsky ... visual effects artist
Duncan Holland ... visual effects production manager
Nadja Hromádko ... visual effects coordinator
Lukas Jankovcin ... visual effects: Layout Artist
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP
Hugo Leygnac ... groom and creature td: Framestore
Petr Marek ... cg supervisor / visual effects supervisor
Petr Matas ... Head of 3d scanning: UPP
Dominik Matousek ... senior FX artist: UPP
Viktor Muller ... senior visual effects supervisor
Ivaylo Naydenov ... digital compositor
Georgi Nikolov ... digital compositor
Javier Ortega ... digital compositor: UPP
Neville Page ... creature designer
Nikola Paradjina ... digital compositor: UPP
Frank Petzold ... visual effects supervisor
Babette Phillips ... visual effects assistant editor
Robert Pik ... senior compositor
Tomás Pokorný ... digital compositor
Pavel Rehak ... digital compositor
Adam Roslanowski ... digital compositor
Levente Safrany ... visual effects data wrangler
Tom Sainty ... assistant visual effects editor
Jiri Stamfest ... senior digital matte painter
Arek Stefaniak ... compositing artist
Velislav Stefanov ... digital compositor
Jan Stripek ... matchmove artist
Dóra Sárközi ... visual effects coordinator
Szentkuti Tibor ... digital compositor
Michael Topol ... digital matte painter
Vaclav Uhlir ... track/matchmove artist
Jakub Valica ... digital compositor
Levente Vass ... digital compositor
Petr Vcelicka ... digital compositor
Daniel Veszely ... digital compositor
David Vána ... digital compositor
David Watson ... Lead Lighting TD
Ami Yamauchi ... visual effects producer: Cheap Shot
Carlos Zaera ... digital compositor
Andrii Zavolokin ... 3d generalist
József Tibor Pap ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Péter Darai ... stunt performer
Péter Katona ... key stunt rigger
Attila Kosztor ... stunt performer
Levente Lezsák ... stunt coordinator
Nóra Kovács ... stunt department coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Máté Bankhardt ... best boy grip: second unit
Bujdosó Bence ... second assistant camera: second unit
Attila Bilik ... gaffer
Márk Czirják ... best boy electric
Bence Faragó ... grip: second unit
Roland Fodor ... video operator 1st assistant: second unit
Buda Gulyás ... director of photography: second unit
Ákos Gulyás ... second assistant camera: second unit
György Horváth ... first assistant camera
Zsolt Jámbor ... key grip: second unit
Adam Kalacsi ... rigging best boy
Vilmos Keszler ... dolly grip
János Kovács ... best boy grip (as Gabor Janos Kovacs)
Tibor Krautwurst ... gaffer: second unit
Gábor Marosi ... camera operator
Aidan Monaghan ... still photographer
Gábor Nagy ... video operator: second unit/assistant video operator: main unit
András Pucsek ... digital imaging technician: second unit
Balázs Péter ... video operator
Marci Ragályi ... camera operator (as Marton Ragalyi) / steadicam operator (as Marton Ragalyi)
Bálint Svigruha ... video trainee
Viktor Székely ... second assistant camera
András Szöke ... first assistant camera
Attila Szûcs ... key grip
Virgil Tatu ... focus puller: "a" camera, second unit
Péter Rácz Tiger ... digital imaging technician (as Peter 'Tiger' Racz)
Lukas Trso ... second assistant camera
Ádám Fillenz ... camera operator (uncredited)
Imre Richárd Herczeg ... electrician: second unit (uncredited)
Zsolt Jámbor ... key gaffer (uncredited)
Gusztáv Kirsch ... b cam operator: second unit (uncredited)
Marton Miklauzic ... b camera operator (uncredited)
Marci Ragályi ... director of photography: second unit (uncredited)
Noel Villers ... digital imaging technician: second unit (uncredited)

Casting Department 

Kálmán Burai ... casting assistant / casting coordinator
Gordon Cowell ... casting assistant
Emma Crompton ... casting assistant
Zsolt Csutak ... casting: Hungary
Tamás Kertész ... extras casting
Balázs Kovács ... extras casting
Sasa Pirolic ... local casting: Croatia
Alexandra Plank ... extras casting
Mónika Ács ... extras coordinator
Marc Hirschfeld ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ildikó Fogt ... costume maker
Ferenc Fulmer ... stand by principals
Brigitta Harmos ... costumer
Brigitta Katona ... costume crowd supervisor
Virág Kerényi ... costume buyer
Júlia Kiss ... key costumer
Balázs Labancz ... assistant costume supervisor
Nadia Merabti ... costume maker
Anna Munro ... key textile artist
Joanna Nicholls ... costume maker
Réka Nikolics ... key costumer: principals
Sylvie Ong ... costume supervisor
Eloise Park ... assistant costume designer
Josie Pledge ... costume cutter
George Sayer ... assistant costume designer
Camilla Thomson ... Costume maker
Ana Toto ... costume buyer
Miklós Udvardy ... costumer
Heloise Walker ... junior costume maker
Raffaella Buck ... costume breakdown artist (uncredited)

Editorial Department 

Mike Austin ... post production & technical operations
Charlotte Carter ... post-production coordinator
Andrew Cave ... on-line editor
Lizzie Downes ... post-production assistant
Rob Duffield ... first assistant editor
Charley Fox ... post-production assistant
Adam Jurkovich ... digital dailies supervisor
Szabó Máté ... junior colorist
Jet Omoshebi ... final color grading
Karen Payne ... post production supervisor
Calum Peters ... second assistant editor
Nathan Summerfield ... second assistant editor
Aron Szucs ... dailies operator
Bálint Tusor ... assistant editor / hu assistant editor
Charles Bedwell ... conforming editor (uncredited)

Location Management 

Balint Kovacs ... supervising location manager
Bence Kovacs ... location manager
Smiljan Tolj ... location manager croatia

Music Department 

Sean Fernald ... music clearance
Laurence Love Greed ... music editor
Ryan Neill ... music clearance
Clare Batterton ... assistant music editor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Gabriella Winkler ... script supervisor

Transportation Department 

Karoly Niklasz ... transportation captain
Zdravko Plese ... transport manager: Croatia
Alex Quantum ... transportation captain (as Sandor Viseralek)

Other crew 

Eva Albecker ... cashier
Antonia Begusic ... assistant production coordinator croatia
Matthew Betts ... historical advisor
Veronika Bojtos ... production coordinator
Kauveh Khozein Carrera ... assistant to Jordan Sheehan
Kelly Kiyoon Chang ... assistant accountant: UK / payroll accountant
Zsigmond Cholnoky ... production office assistant
Jim Dines ... naval advisor
Noemi Duduka ... payroll accountant
Alex Eldridge ... writers' assistant
Gábor Gajdos ... Production Assistant: 2nd Unit
Levente Gajdos ... production assistant
Jack Glascott ... assistant to David W. Zucker
Anna Goy ... production secretary
Jennifer Griffin ... first assistant accountant / production accountant
Brendan Gunn ... dialect coach
Atli Gunnarsson ... voice: The Tuunbaq
Andrea Hidas ... clearance co-ordinator
Adam Jaklics ... unit technician
Gabor Kaban ... production office assistant
Aleksandra Kaminska ... assistant accountant
Norbert Kroó ... key unit assistant: 2nd unit
Ágnes Kun ... production accountant
Nathaniel Lovell-Smith ... assistant to Guymon Casady
Romana M. Lulic ... production coordinator croatia
Andrew Okpeaha MacLean ... inuit talent consultant
Cara Marcous ... inuit talent consultant
Hrvoje Margaretic ... assistant location manager
Della Moore ... supervising production accountant
David Packham ... production coordinator
Anna Palinkas ... assistant to writers / executive producers' assistant
Danielle Roderick ... researcher
Matthew Schneider ... production legal
Zsolt Soltész ... catering manager
Iván Steiner ... key armourer
Benjámin Szabó ... set production assistant: second unit
Melinda Szolgyemi ... payroll accountant
Jelena Udiljak ... assistant production coordinator croatia
Lucija Veselic ... production accountant croatia
Zsófia Zatureczki ... travel coordinator
Jason Gold ... production executive (uncredited)
Andrea Nagy ... contract manager (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed