Edit
The Command (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Thomas Vinterberg

Writing Credits  

Robert Rodat ... (written by)
 
Robert Moore ... (based on Robert Moore's book "A Time to Die")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Matthias Schoenaerts ... Mikhail Averin
Léa Seydoux ... Tanya Averina
Peter Simonischek ... Admiral Vyacheslav Grudzinsky
August Diehl ... Anton Markov
Max von Sydow ... Vladimir Petrenko
Colin Firth ... Commodore David Russell
Bjarne Henriksen ... Russian Rescue Ship Captain
Magnus Millang ... Oleg Lebedev
Artemiy Spiridonov ... Misha Averin
Joel Basman ... Leo
Pit Bukowski ... Maxim
Matthias Schweighöfer ... Pavel Sonin
Tom Hudson ... Roman
Chris Pascal Chris Pascal ... Niko
Kristof Coenen ... Sasha
Pernilla August ... Oksana
Helene Reingaard Neumann Helene Reingaard Neumann ... Wife of Anton Markov
Martin Brambach ... Captain Gennady Shirokov (Kursk)
Peter Plaugborg Peter Plaugborg ... Alexander Grekov (Executive Officer Kursk)
Guillaume Kerbusch ... Alexi Zhukov (Torpedo's Room Midshipman) (as Guillaume Kerbursch)
Koen De Sutter Koen De Sutter ... Admiral Ivakin (Peter the Great)
Gustaf Hammarsten ... Mikhail Denisov (Peter the Great - Lesser Admiral)
Aske Bang Aske Bang ... Lt Pulsky (Peter the Great)
David Léonard David Léonard ... Dronov Tech (Peter the Great)
Lars Brygmann ... Kasyenenko (Priz Pilot)
Martin Greis-Rosenthal ... Ilyushin (Priz Pilot) (as Martin Greis Rosenthal)
Steven Waddington ... Graham Mann (Seaway Eagle)
John Hollingworth ... Bruce Hamil Lt.
Katrine Greis-Rosenthal Katrine Greis-Rosenthal ... Daria Sonin
Josse De Pauw ... Vadim Markov (Anton's Father)
Fedja Stukan ... Goncharov (Warehouse Worker)
Jehon Gorani Jehon Gorani ... Oblomov (Warehouse Worker)
Morten Rose Morten Rose ... Clerk (Disbursment Office)
Svyatoslav Shcherbakov Svyatoslav Shcherbakov ... Priest (Russian Orthodox)
Miglen Mirtchev ... Ivan Timoshenko (Russian Captain)
Mark Irons Mark Irons ... Vladimir Laskutin (Russian Head of the SVR)
Robert Moore ... News Reporter (News Report)
Wim Bollein Wim Bollein ... Jim Mallen (Rescue Team) - Diver
Zlatko Buric ... Kulkin (Veteran Swimmer on Rudnitsky)
Wouter Bruneel Wouter Bruneel ... Dag Rasmussen (Captain Seaway Eagle)
Geoffrey Streatfeild Geoffrey Streatfeild ... George Delancey (Naval Captain)
Eva van der Gucht ... Marina Lebedev
Geoffrey Newland ... Tony Scott (Rescue Team) - Diver
Danny Van Meenen Danny Van Meenen ... Paal Dinessen (Rescue Team) - Diver
Martin Swabey Martin Swabey ... Bob Morin (Seaway Eagle / LR5)
Joachim Gys Joachim Gys ... Lev (Peter the Great - Ensign)
Andy Van Kerschaver Andy Van Kerschaver ... Sonar Tech (Peter the Great)
Guido De Craene ... Calpin (Peter the Great - A Captain)
Koenraad Vermeulen Koenraad Vermeulen ... Miltev (2nd in Command on Rudnitsky)
Tijmen Govaerts Tijmen Govaerts ... Comm Tech (Seaway Eagle)
Nasser Belahrir Nasser Belahrir ... Tech (NATO Lab)
Marjan De Schutter Marjan De Schutter ... Anastasia Dudko
Gabriela Cotet Gabriela Cotet ... Wife Daycare
Olga Markina ... Wife Daycare
Magnus Sundberg ... Pietro (Ensign Naval HQ)
Cédric Eeckhout Cédric Eeckhout ... TV Reporter (News Report w / Kuroyedov) (as Cedric Eeckhout)
David Russell David Russell ... Old Sailor New
William Belchambers ... Tech 2
Philip Codd Philip Codd ... Monitor Tech
Igor Possewnin Igor Possewnin ... Officer of the Watch
Michael Nyqvist ... Nesterov
Claus Thobo-Carlsen Claus Thobo-Carlsen ... Voice on the Phone (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Aymeric Bolé ... A Submariner (uncredited)
Tanguy De Backer Tanguy De Backer ... Russian Officer (uncredited)
Tom De Vreese Tom De Vreese ... Russian Bureaucrat (uncredited)
Nele Hardiman Nele Hardiman ... Russian Army Officer (uncredited)
Philippe Legros Philippe Legros ... Captain Royal Navy (uncredited)
Bel Nasser Bel Nasser ... NATO Tech (uncredited)
André Pasquasy André Pasquasy ... Worker (uncredited)
Yakup Uzun ... Military Worker (uncredited)

Produced by 

Bruno Amestoy ... line producer: preliminary studies
Raphaël Benoliel ... executive producer: preliminary studies
Luc Besson ... executive producer
Constance D'Humières ... executive producer: Via Est
Jérôme de Béthune ... producer: Belga Productions
Arnaud De Senilhes ... executive producer: Via Est
Jean-Marc Debaty ... executive producer: Via Est
Vincent Decalf ... executive producer: Via Est
Fabrice Delville ... producer: Belga Productions
Lisa Ellzey ... executive producer
Olivier Glaas ... line producer: preliminary studies
Laurent Hanon ... line producer
Claude Léger ... executive producer: Transfilm International
Kathian Pascal ... co-line producer
C. Thomas Paschall ... executive producer
Oana Prata ... line producer: Romania
Mathieu Rubin ... line producer: preliminary studies
Clément Sentilhes ... line producer
Christophe Toulemonde ... producer: Belga Productions
Patrick Vandenbosch ... producer: Belga Productions
Alain-Gilles Viellevoye ... financier
Ray Wu ... executive producer
Ariel Zeitoun ... producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Anthony Dod Mantle

Film Editing by 

Valdís Óskarsdóttir

Casting By 

Gigi Akoka
Hervé Jakubowicz
Mustapha Souaidi

Production Design by 

Thierry Flamand

Art Direction by 

Thomas Delord ... (Art Director Assistant)
Gladys Garot ... art director
Virginie Hernvann ... supervising art director
Simon Weisse ... (Priz interior unit)

Set Decoration by 

Lieven Baes
Thomas Schouppe Topa ... (Set Designer Jr)
Pascalle Willame

Costume Design by 

Catherine Marchand

Makeup Department 

Fabienne Adam ... makeup artist / special makeup effects artist
Daphnee Beaulieux ... special makeup effects artist
Michelle Beeckman ... first assistant makeup artist / key makeup artist
Pascal Berger ... special makeup effects artist
Virginie Berland ... facial hair maker
Catherine Clarinval ... crowd supervisor
Lili Dang-Vu ... second assistant hair stylist (as Lili Dang Vu) / second assistant makeup artist (as Lili Dang Vu)
Nathalie De Hen ... makeup artist
Fanny Fallourd ... additional makeup artist
Christine Giugno ... makeup artist
Evie Hamels ... hair & makeup artist
Géraldine Lemaire ... hair stylist
Natascha Matheuwezen ... second assistant hair stylist / second assistant makeup artist
Marie Messien ... makeup artist
Anne Moralis ... key hair stylist / key makeup artist
Brigitte Petit ... hair stylist
Vincent Respriget ... hairdresser
Sarah Roman ... asst special effects makeup artist
Erwan Simon ... special makeup effects artist
Robert Smedt ... hair stylist
Patricia Grant ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Nicolas Bonavita ... assistant: Lea Seydoux
Marianne Campos ... production secretary
Navarra Claudia ... Production Assistant
Lisa Perousse ... assistant unit manager
Audrey Thiery ... Assistant production accountant
Nora Thomas ... assistant production manager: Belga Productions
Philippe Vaïsse ... assistant unit manager
Liliane Wang ... production accountant

Second Unit Director or Assistant Director 

Candice Bibauw ... additional assistant director
Sophie Depraetere ... third assistant director
Philippe Desiront ... second unit director
Martin Doepner ... first assistant director: second unit
Nancy Ferri ... additional assistant director
Roxanne Gaucherand ... trainee assistant director
Carlota González-Hontoria Lefèvre ... second assistant director: element unit
Suzanne Martin ... crowd second assistant director
Matthias Morard ... second assistant director
Patrick Otten ... second unit director
Roxana Raducanu ... third assistant director
Sinan Saber ... first assistant director
Esteban Sanchez ... first assistant director: second unit
Pierre Truong Tan Trung ... additional assistant director

Art Department 

Aude Antoine ... scenic painter
Lieven Baes ... scenic painter
Antoine Besson ... scenic painter
Aurélien Bihr ... on-set carpenter
Gilles Bontemps ... head sculptor
Dalibor Brnic ... assistant prop master on set
Dominique Carlier ... set decorating assistant
Laurie Crochelet ... scenic painter
Jonathan Delerue ... illustrator
Manuel Demoulling ... on-set prop master
Vincent Dubos ... scenic painter
Federico Fabregas ... assistant art director
Francesca-Anna Faletti ... painter trainee
Juliette Fassin ... props buyer
Olivier Fimmers ... carpenter
Aurelie Lilie François ... scenic artist
Maud Gerard ... painter
Tudor Stefan Ghiuta ... art director Romania
Chloé Godfriaux ... painter trainee
Leslie Goedgezelschap ... scenic painter
Anne Goldschmidt ... scenic painter
Sven Haerden ... carpenter
Kristof Heinen ... carpenter
Christophe Hervé ... painter hod
Julia Holtmann ... assistant art director
Alexandru Titus Ipate ... picture vehicles coordinator
Peter Janssen ... carpenter
Michel Kotschoubey ... scenic painter
John Lambrechts ... car handler
Jean-Marc Liben-Steyns ... scenic painter
Jeroen Liegeois ... carpenter
Koen Luypaert ... props
Anne Marcq ... standby painter
Pascal Mievis ... carpenter
Pierre-Yves Morel ... painter trainee
Nora Munoz Cortez ... scenic painter
François Nielsen ... Prop Master
Eugenie Obolensky ... scenic painter
Johan Paepe ... carpenter
Elisabeth Peron ... set buyer
Julie Plumelle ... assistant art director
Celine Rappez ... props buyer
Stephan Rubens ... construction manager (as Stefan Ruben)
Alberto Sebastiani ... head painter
Lomme Smeyers ... carpenter
Peter Soete ... construction foreman
Catherine Tanga ... scenic painter
Sandrine Tenaud ... assistant set decorator
Niels Terwingen ... carpenter
Anais Thomas ... scenic painter
Jean Troubat ... scenic painter
Lucie Turkan ... assistant art director
Martine van Gansberghe ... assistant car handler
Jacques Van Loock ... set buyer
Eric Verheyden ... art department buyer
Lucy Weisse ... set dresser: Priz unit

Sound Department 

Jérémy Babinet ... foley editor
Nicolas Becker ... sound designer
Guillaume Bouchateau ... supervising sound editor
Katia Boutin ... adr Supervisor
Jan Deca ... Production sound mixer
Loïc Gourbe ... foley mixer
Jeroen Heymans ... sound assistant/second unit sound
Jean-Paul Hurier ... re-recording mixer
Manon Medina ... adr technician
Charles Michaud ... sound mastering engineer
Johann Nallet ... adr mixer / re-recording mixer
Bridget O'Driscoll ... supervising dialogue editor
Olga Pasternak ... second sound assistant
Florian Penot ... assistant foley artist
Philippe Penot ... foley artist
Pierre Picq ... boom operator
Lucien Richardson ... adr editor
Margot Saada ... adr editor
Clémence Stoloff ... assistant sound editor
Vince Van Driesten ... sound recordist
Seppe van Groeningen ... boom operator

Special Effects by 

Jean-Christophe Bourgeois ... special effects technician
Charlie Cantraine ... special effects crew
Simon Malcom Cokes ... special effects assistant (as Simon Cokes)
Maurice Grégoire ... special effects crew

Visual Effects by 

Fernando Arbelaez ... digital compositor: MELS
Mathieu Archambault ... digital compositor: MELS
Jonathan Asselin ... tracking/layout
Julie Beaucage ... production director: MELS
Mathieu Beaudoin ... visual effects artist
Francis Bernard ... cg artist: MELS
Alex Berthelot ... animator: Digital District
Samuel Boisvert ... digital compositor: MELS
Olivier Bolduc ... digital compositor: MELS
Mathieu Boulanger ... technical support director: MELS
Reine Bourgault ... digital compositor: MELS
Emmanuel Brassard ... digital compositor: MELS
Frederic Breault ... cg supervisor: MELS
Alex Brueckner ... vfx editor
Luca Buonopane ... 3d artist
Marc-Thomas Cavé ... CG Supervisor
Guillaume Chiavassa ... visual effects editor
Ellora Chowdhury ... digital intermediate producer
Jerome Collombier ... cg artist: MELS
Alexandre Corbin ... tracking/layout
Evelyne Cote ... digital compositor: MELS
David Danesi ... visual effects producer
Eric Desaulniers ... cg artist: MELS
Philippe Desiront ... visual effects supervisor
Mario Donio ... digital compositor: Digital District Canada
Maxime Dontigny ... digital compositor
Francis Drolet ... digital compositor: MELS
Maxime Ducharme ... cg artist: MELS
Annie Dufresne ... cg artist: MELS
Alexandre Dumont ... digital compositor: MELS
Remi Dupont ... digital compositor
Bessaguet Eléonore ... digital compositor: MELS
Victor Manuel Enríquez Díaz ... digital compositor: Digital District Canada
Roxane Fechner ... Consultant VFX
Nicolas Fidala ... 2D supervisor: mathematic
Vincent Forand ... digital compositor: MELS
Martin Fourat ... visual effects assistant editor: MELS
David François ... digital compositor: MELS
Francis Gagnon ... digital compositor
Francois Garcia ... visual effects executive: Mels Studios
Clément Germain ... flame
Nathalie Girard ... visual effects supervisor: MELS
Jose Luis Gomez Godinez ... digital compositor: MELS
Hector Gonzalez ... digital compositor: MELS
Mathieu Goulet-Aubin ... digital artist: MELS
Arthur Grandjean ... visual effects artist
Thibaut Granier ... visual effects artist
Jonathan Grégoire ... cg artist: MELS
Marco Iozzi ... senior matte painter
Noémie Jacques ... visual effects coordinator: MELS
Susanna Josef ... digital compositor: MELS / digital compositor: mels
Yann Jouannic ... production manager: MELS / visual effects production manager: MELS
Sergey Kononenko ... cg supervisor: Digital District
Anaïs Lacoste ... digital compositor
Nicolas Lacroix ... visual effects producer
Jean-Francois Lafleur ... digital compositor: MELS
Marie-Eve Lapierre ... digital compositor: MELS (as Marie-ève Lapierre)
Loic Laurelut ... lead compositor
Timothée Leruitte ... digital compositor: MELS
Hugo Léveillé ... visual effects supervisor: MELS
Christelle Marcoux ... visual effects coordinator
Guillaume Marien ... visual effects producer
Thomas Marque ... digital effects artist
Michael Marques ... flame artist
Sonia Marques ... visual effects producer
Christopher Maslen ... digital compositor
John Montegut ... digital restoration supervisor: MELS
Cécile Morel ... visual effects project manager: MELS
Cynthia Mourou ... visual effects producer: MELS
Romain Moussel ... i/o editor
Emmanuelle Ngan Sing ... visual effects coordinator: MELS
Peter Oppersdorff ... assistant digital colourist
Ghislain Ouellette ... digital compositor
Giulia Parravicini ... visual effects coordinator: MELS
Rutul Patel Nair ... visual effects producer: Digital District
Catherine Perreault ... visual effects assistant editor: MELS
Ramdam ... visual effects supervisor
Luca Gabriele Rossetti ... matte painter
Gabriel Roy ... digital compositor: MELS
Marc-André Roy ... digital compositor: MELS
Nicolas Sabourin-Beausoleil ... digital compositor: MELS
Marc Salouze ... VFX production manager
Gustavo Schiapim ... digital compositor: MELS
Julien Segreto ... animator: Digital District
Maud Sicre ... digital compositor
Leonardo Sierra ... digital compositor: MELS
Marque Pierre Sondergaard ... surfacing artist
Roques Sophie ... digital compositor
Jean-Clement Soret ... digital colourist
Arnaud Soulabaille ... digital compositor
Sylvain Thibodeau ... i/o operator: MELS
Benoit Touchette ... head of visual effects: Mels Studios
Alexandre Tremblay ... compositing supervisor: MELS
Mathieu Tremblay ... digital compositor: MELS
Antonin Messier Turcotte ... cg artist: MELS
Maxime Vysniauskas ... Texture Artist
Veronique Zylberfain ... senior digital matte painter
Patrick Parenteau ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Joëlle Baland ... stunt performer
Hugo Bariller ... assistant stunt coordinator
Florian Beaumont ... stunt double: Christopher Pascal
Jean-Marc Bellu ... stunt performer
Eddy Benguedih ... stunt performer
Jonathan Bernard ... stunt performer
Vincent Bersoulle ... stunt performer
Serge Beuchat ... stunt double: Magnus Millang
Franck Blanc ... stunt performer
Franck Bonnefont ... stunt double: Joel Basman
Frans Boyer ... stunt performer
Julien Bruant ... stunt performer
William Cagnard ... stunt performer
Alexandre Cauderlier ... stunt performer
Kevin Cauderlier ... Stunt double: Peter Plaugborg
Amedéo Cazzella ... stunt performer
Thibault Chiron ... stunt performer
Gary Cothenet ... stunt performer
Maxime Coulon ... stunt performer
Laurent Cousin ... stunt performer
Evan Dargon ... stunt performer
Frédéric Dessains ... stunt performer
Lucas Dollfus ... stunt performer
Guillame Dubernard ... stunt performer
Baptiste Duchesne ... stunts: stunt double
Maxence Fertein ... stunt performer
Simon Fichet ... stunt performer
Olivier Fornara ... stunt performer
Maxime Fronteau ... stunt double: Kristof Coenen
Sylvain Gabet ... stunt performer
Simon Gaborit ... stunt performer
Jérôme Gaspard ... stunt performer
Alexandre Gay ... stunt double: Guillaume Kerbursch
Clément Gibilisco ... stunt performer
Jean Girard ... stunt double: Pit Bukowski
Julie Guene ... stunt performer
Chad Guégan ... stunt performer
Pascal Guégan ... stunt supervisor
Philippe Guégan ... stunt rigging coordinator
Sean Guégan ... stunt performer
Anthony Heilmann ... stunt performer
Cyrille Hertel ... stunt performer
Clément Huet ... stunt performer
Sébastien Labie ... stunt performer
Jérémy Lagniez ... stunt performer
Teddy Masson ... stunt performer
John Medalin ... stunt performer (as John-Eric Medalin)
Alexandre Moreira ... stunt performer
Nicolas Pauget ... stunt double: Matthias Schweighoeffer
Christophe Picot ... stunt performer
Antoine Piquet ... stunt performer
Olivier Sa ... stunt performer
Hoda Safiah ... stunt performer
Jeremy Senelier ... stunt double: Tom Hudson
Frédéric Tolaini ... stunt performer
Raphael Triquet ... stunt performer
Michaël Troude ... stunt double: Martin Brambach
Frédéric Vallet ... stunt rigging coordinator

Camera and Electrical Department 

Chloè Acher ... digital imaging technician assistant
Renaud Charlier ... additional grip
Mika Cotellon ... still photographer
Julien Covens ... grip: underwater
Tinus Dam ... lighting technician
Dries De Paepe ... additional electrician
Dominique Degand ... grip
Jean Christophe Delinaoumis ... rigging grip
Réginald Desy ... additional grip
Wouter Dewilde ... first assistant camera: "b" camera
Dimitri Doulkeridis ... key rigging/keygrip second unit
Jamie Drossaert ... lighting technician
Jelle Ector ... Flighthead technician
Luc Frisson ... first assistant camera "a" camera
Enguerrand Gicquel ... additional electrician
Sarbu Gigi ... grip
Alice Henne ... additionnal video assistant 2nd unit
Maxim Honoré ... additional lighting technician
Aarab Larbi ... making of director
Angèle Laroche ... electrician
Dries Leerschool ... key grip
Nicolas Lemoine ... underwater grip
Koen Martens ... lighting technician
Etienne Martorell ... additional assistant DIT
Wim Michiels ... underwater camera operator (as Cinediving Wim Michiels)
Korneel Moeyaert ... additional electrician
Jimmy Wolf Nguyen ... assistant camera: second unit
Patrick Otten ... b-cam operator / second unit director of photography
Daan Pas ... underwater housing technician
Aurélian Pechmeja ... d.i.t
Veerle Pipeleers ... best boy grip
Steven Soete ... additional electrician
Pol Stinders ... lighting technician
Maarten Stoop ... additional electrician
Wim Temmerman ... gaffer
Bertrand Trividic ... additional electrician: Brest
Ruby Van der Kooij ... phantom camera technician / second assistant camera: "b" camera
Gideon van Essen ... gaffer: second unit
Joris Vandezande ... underwater grip
Jo Vermaercke ... camera operator / steadicam operator
Thomas Vernimmen ... assistant camera
Kevin Vidal ... assistant camera: "b" camera
Mickaël Vigot ... additional electrician
Denis Warnier ... rigging grip
Vince van der Pol ... camera housing assistant (uncredited)

Animation Department 

Paul Jesper ... animator: Digital District

Casting Department 

Aandalib Benaddi ... extras casting
Elodie Bensoussan ... casting assistant
Kris De Meester ... casting
Jerina Devolder ... casting assistant: Belgium
André Della Faille ... extras casting
Fanny Fallourd ... extras casting assistant
Anne Fremiot ... extras casting
Magdalena Kakol ... casting assistant
Annie Laloy ... extras casting
Igor Lesage ... casting assistant
Sebastian Moradiellos ... casting assistant
Sèbastien Verbustel ... extras casting
Toby Whale ... casting: u.k.

Costume and Wardrobe Department 

Raluca Badea ... set costumer
Manokoune Cecile ... wardrobe: set costumer - additional
Chloë Dilasser ... wardrobe
Paloma Garcia Martens ... set costumer
Raissa Hans ... costume supervisor
Koen Onghena ... wardrobe supervisor
Marine Stevens ... wardrobe
Raluca Tataru ... set costumer
Tim van Deutekom ... military costume advisor
Regina van Eijden ... assistant costume designer

Editorial Department 

Isabelle Bassaglia ... assistant editor
Sigurður Eyþórsson ... co-editor
Elodie Ly Tri ... on-line editor
Nicolas Ouvrard ... technical support
Marine Père ... additional assistant editor
Melodie Stevens ... post production supervisor
Pieter-Jan Uvyn ... data manager: dailies / on-set dailies

Location Management 

Audrey Amann ... location manager
Guy Baudoin ... location scout
Juliette Dauteuille ... location assistant
David Janssens ... locations scout
Mathieu Le Coz ... location assistant
Lucile Le Marois ... location assistant
Eric Lionnais ... location manager
Coline Remy ... assistant location manager
Jason Roberts ... location manager

Music Department 

Alexei Aigui ... lyricist
Romain Allender ... composer assistant / programming
John Barrett ... score recordist
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Nicolas Charron ... orchestrator
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Peter Clarke ... music editor
Ben Hayden ... trailer music
London Voices ... choir
Alexandre Mahout ... head of music
Sylvain Morizet ... orchestrator
George Oulton ... score assistant engineer
Ben Parry ... choir director
Cecile Tournesac ... temp music editor

Script and Continuity Department 

Marilyne Brulé ... script supervisor second unit
Virginie Le Pionnier ... script supervisor
Emily-Jane Torrens ... assistant script supervisor: Script supervisor 2nd unit

Transportation Department 

Adrian Chiriac ... transportation coordinator
Samuel Henry ... driver: cast
Kevin Jamotte ... cast driver

Other crew 

Aurélie Boderiou ... catering head chef
Vincent Bouillier-Oudot ... assistant accountant
Bénédicte Bunel ... production accountant
Martine Buttet ... assistant accountant
Alexandre Fournier Des Corats ... production accountant
Daniel Desjardins ... production accountant
Lou Faulon ... Making of
Marie-Laurence Floc'h ... title designer
Anita Ghori ... assistant: Thomas Winterberg
Elsa Gillet ... production assistant
Antony Hickling ... vo artist
Dany Héricourt ... acting & dialogue coach
Anda Ionescu ... production coordinator
Karen Wesenberg Jensen ... underwater actors coordinator (as Karen Jensen)
Kathian Pascal ... assistant to producer
Liza Paturel ... vo artist
Igor Possewnin ... military and historical advisor
Myriam Rak ... legal clearance supervisor
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Codrut Slatculescu ... assistant production coordinator
Todd Spears ... production accountant: US
Franziska Suppee ... assistant of matthias schweighöfer
Christophe Thomas ... catering head chef
Marie-Claire Yakou Trojman ... assistant: Ariel Zeitoun
Sharyn Yau ... distribution: publicity and marketing

Thanks 

Christina Bazdekis ... Thomas Vinterberg thanks
Luc Begoc ... thanks: Brest
Vincent Berger ... thanks
Guy Berrou ... thanks: Brest
Philippe Blaszka ... thanks: Cherbourg
Catherine Bourguignon ... thanks: KIK-IRPA Bruxelles
Jeanne Brunfaut ... thanks: La Fédération Wallonie-Bruxelles
Christel Buelens ... thanks: FNRS-FRS Bruxelles
Didier Cardolle ... thanks: AOP Bruxelles-Ouest
Magali Chaillou ... thanks: Toulon
Pascale Chapron ... thanks: Cherbourg
Wolfgang Cleymans ... thanks: Screen Flanders
Wouter Colaert ... the producers wish to thank
François Cuillandre ... thanks: Brest
Andrew Cullather ... the producers wish to thank
Adrien Dagorn ... thanks: Brest
Christian De Schutter ... thanks: Screen Flanders
Philippe De Vestele ... the producers wish to thank
Lynn de Vlieger ... thanks: Screen Flanders
Roger Deffontaine ... the producers wish to thank: Harmonie Royale Policière de Charleroi
Isabelle Delalande ... the producers wish to thank
Stéphane Delamarre ... thanks: Brest
Laurent Devin ... the producers wish to thank: Mayor of Binche
Hervé Doyen ... thanks: Mayor of Jette
Pierre Drouot ... thanks: Screen Flanders
Christophe Ernotte ... the producer wish to thank: Mayor of Charleroi
Peter Flinth ... Thomas Vinterberg thanks
Carl Focroulle ... the producers wish to thank: Département de Police de Charleroi
Frédéric Fraiture ... the producers wish to thank
Miek Geiregat ... thanks: Screen Flanders
Stanislas Gentien ... thanks: Toulon
Christian Gestin ... thanks: Toulon
Sandy Gomes ... the producers wish to thank
Carine Gouvienne ... the producers wish to thank
Ira Guilini ... thanks: Bureau du Cinéma d'Anvers
Véronique Halloin ... thanks: FNRS-FRS Bruxelles
Jean-Christophe Hattenville ... thanks: Brest
Noura Henni ... thanks: AED Studios
Baptiste Herbert ... thanks: Toulon
Ismaël Hifdi ... thanks: Toulon
Ivan Hollanders ... thanks: Katoen Natie
Stéphanie Hugé ... thanks: Screen Bruxelles
Adam Jurkovich ... Anthony Dod Mantle thanks: digital dailies supervisor
Séverine Kirten ... thanks
Jérôme Le Tilly ... thanks: Brest
Danny Lebrun ... the producers wish to thank
Thierry Leygnac ... thanks: Brest
Tobias Lindholm ... Thomas Vinterberg thanks
Olivia Loaec ... thanks: Brest
Stéphane Lucas ... thanks: Brest
Katrien Maes ... thanks: Screen Flanders
Noël Magis ... thanks: Screen Bruxelles
Xavier Mazauric ... thanks: Brest (as amiral Xavier Mazauric)
Denis-Pierre Merrien ... the producers wish to thank
Robert J. Mirrione ... the producers wish to thank
Mickael Molinié ... the producers wish to thank (as Commandant Michael Molinié)
Helene Reingaard Neumann ... Thomas Vinterberg thanks
Maria Noussis ... thanks: L'église Orthodoxe de Binche
Virginie Nouvelle ... thanks: Wallimage
Fabien Odella ... thanks: Toulon
Philippe Pierquin ... thanks: Wallimage
Anne-Marie Pitois ... thanks: Brest
Stéphanie Poiret ... thanks: Toulon
Charlie Raffin-Caboisse ... the producers wish to thank
Philippe Reynaert ... thanks: Wallimage
Jan Roekens ... thanks: Screen Flanders
Danny Rogers ... the producers wish to thank
Glenn Roggeman ... thanks: AED Studios
Olivier Roitel ... thanks: Toulon
Julien Roudiere ... the producers wish to thank (as Julien Roudière)
Fanny Sabatier ... the producers wish to thank
Rosemonde Savi ... thanks: Toulon
Gina Sberna ... thanks: Toulon
Marc Scherer ... thanks: Centre Sportif de la Défense
Vincent Scourneau ... thanks: Mayor of Braine-L'Alleud
Emmanuel Segalard ... thanks: Toulon
Anna Spiridonov ... the producers wish to thank
Werner Sponselee ... thanks: AED Studios
Vladislas Spridonov ... the producers wish to thank
Martine Steppé ... thanks: La Fédération Wallonie-Bruxelles
Cynthia Stickens ... thanks: Screen Flanders
Jessica Sykes ... Thomas Vinterberg thanks
Elke Tiebout ... thanks: Screen Flanders
Eliane Tillieux ... thanks
Benoît Tomassin ... the producers wish to thank
Lars Ulrich ... Thomas Vinterberg thanks
Isabelle Voituron ... the producers wish to thank: Charleroi Expo Congres
Bart Walker ... Thomas Vinterberg thanks
Morgane Zacharzenko ... thanks: Wallimage

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed