Edit
Okja (2017) Poster

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Joon-ho Bong

Writing Credits (WGA)  

Joon-ho Bong ... (screenplay by) and
Jon Ronson ... (screenplay by)
 
Joon-ho Bong ... (story by)

Cast (in credits order)  

Tilda Swinton ... Lucy Mirando / Nancy Mirando
Sheena Kamal Sheena Kamal ... Stylist 2007 / 2017
Michael Mitton ... Make-up Artist 2007
Colm Hill ... Sarcastic British Reporter
Kathryn Kirkpatrick ... Epicurean Reporter
Jose Carias Jose Carias ... Señor Villacorta
Giancarlo Esposito ... Frank Dawson
Jake Gyllenhaal ... Johnny Wilcox
Nancy Amelia Bell Nancy Amelia Bell ... Elderly Reporter (as Nancy Bell)
Seo-hyun Ahn ... Mija (as An Seo Hyun)
Jeong-eun Lee ... Okja's Voice / Woman in Wheelchair (as Jungeun Lee)
Hee-Bong Byun Hee-Bong Byun ... Hee Bong (as Byun Heebong)
Jaein Kim Jaein Kim ... Young Mija
Je-mun Yun ... Mundo Park (as Yoon Je Moon)
Shirley Henderson ... Jennifer
Moon Choi ... Choi Female Interpreter
Jiwoong Jang Jiwoong Jang ... Chang Cameraman
Bong-ryeon Lee Bong-ryeon Lee ... Receptionist (as Bongryun Lee)
Kiseon Park Kiseon Park ... Elderly Security Guard
Kyung-ho Yoon Kyung-ho Yoon ... Mirando Employee (as Kyungho Yoon)
Wan-gi Jo Wan-gi Jo ... Mirando Employee (as Wanki Cho)
Han Seong-Yong Han Seong-Yong ... Mirando Employee (as Sungyong Han)
Jin-seok Kwak Jin-seok Kwak ... Mirando Employee (as Jinseok Kwak)
Woo-sik Choi ... Kim (as Woo Shik Choi)
Steven Yeun ... K
Paul Dano ... Jay
Daniel Henshall ... Blond
Lily Collins ... Red
Ji-Hoon Park Ji-Hoon Park ... 6th ALF (as Jihoon Park)
Devon Bostick ... Silver
Jaehyuk Lee Jaehyuk Lee ... Spectator with Camera
Clayton Elliot Jones Clayton Elliot Jones ... U.S. Soldier
Seoyoung Lim Seoyoung Lim ... Pink Pig - Part Time Student
Jungsook Park Jungsook Park ... Old Lady Pushing Wheelchair
Jooman Hong Jooman Hong ... Underpass Police
Kyungwook Lim Kyungwook Lim ... Underpass Police
Seungchang Lee Seungchang Lee ... Underpass Police
Byeonghee Lee Byeonghee Lee ... Underpass Police
Hyunwoo Choi Hyunwoo Choi ... Underpass Police
Moonhak Kim Moonhak Kim ... Riverside Expressway Police
Keun-rok Park ... Riverside Expressway Police (as Keunrok Park)
Daehyun Kim Daehyun Kim ... Bulk Employee
Gwangjae Woo Gwangjae Woo ... Bulk Employee
Wonjin Jang Wonjin Jang ... Bulk Employee
Hyunzun Yu Hyunzun Yu ... Bulk Employee
Yangwon Kim Yangwon Kim ... Bulk Employee
Yonghee Kim Yonghee Kim ... Bulk Employee
Dylan Ratigan Dylan Ratigan ... American News Anchor
Milo Shandel ... Mirando Executive
Mikaela Kingsbury Mikaela Kingsbury ... TV Reporter
Sangyoon Lee Sangyoon Lee ... CNN Cameraman Korea
Youngran Bae Youngran Bae ... Female Police
Junggi Park Junggi Park ... Reporter Jee
Jung Ro Yoon Jung Ro Yoon ... Reporter Yoon
Woohyun Kim Woohyun Kim ... Reporter Kim
Cheolmu Kim Cheolmu Kim ... Fat Detective
Woo Sik Seo Woo Sik Seo ... Mirando Branch President
Yerin Shin Yerin Shin ... Cabin Attendant
Erik De Boer Erik De Boer ... Banana Guy in JFK (as Erik-Jan De Boer)
Stephen Clee Stephen Clee ... Man Who Spanks Okja in JFK
Pavel Hajek Pavel Hajek ... Okja Transport
David Congourdeau David Congourdeau ... Okja Transport (as David Congourdeau Nicolas)
Lukas Körmer Lukas Körmer ... Laboratory Worker
Seong-Bong Ahn Seong-Bong Ahn ... Alfonso Transport
Timmo Polajev Timmo Polajev ... Alfonso Transport
Steven Garr Steven Garr ... Man in White Gown
David Bloom ... Middle-aged Man Taster
Cory Gruter-Andrew ... Teenage Taster (as Cory Grüter-Andrew)
Barbara Wallace Barbara Wallace ... Middle-aged Woman Taster
Frans Weterrings IV Frans Weterrings IV ... Boy Eating Jerky
Boyd Ferguson ... Translator
Niall Cunningham ... ALF High School Student
Marian Volk Marian Volk ... ALF Woman in 20s
Conor Reeves Conor Reeves ... Employee Next to Silver
Adam Auslander ... Balloon Pig Holder
Waris Ahluwalia ... Waris
T. Sahara Meer ... ALF Middle-aged Woman (as T Sahara Meer)
J.C. Williams ... Black Chalk Mercenary
Hye-Jo Yu Hye-Jo Yu ... Female Japanese-American Nurse
Lorne Edward Oliver ... Old Security Guard at Feedyard
Alex Kabel Alex Kabel ... Feedyard Worker
Amir Ardalan Latifi Amir Ardalan Latifi ... Feedyard Worker
Jose Vargas Jose Vargas ... Slaughterhouse Worker
Elizabeth Urrea Elizabeth Urrea ... Slaughterhouse Worker
Luis Javier Luis Javier ... Slaughterhouse Worker
Phillip Garcia ... Diego Alejandro
Andreas Fronk ... Black Chalk Mercenary
Jack Lyons ... Black Chalk Mercenary
Rest of cast listed alphabetically:
Marshall Axt Marshall Axt ... Parade Goer (uncredited)
Justin Blake Justin Blake ... ALF Activist (uncredited)
Kristoffe Brodeur ... NYPD (uncredited)
Michelle Clarke-Brown Michelle Clarke-Brown ... Supervisor (uncredited)
Sonia Conlin ... Animal Right Activist (uncredited)
Rita Duran ... Mirando Employee (uncredited)
Ann Evans Ann Evans ... Nancy Mirando's Personal Hair Stylist (uncredited)
Jamar Greene ... Commanding Officer (uncredited)
Joseph Hernandez Joseph Hernandez ... Parade Goer (uncredited)
Myles Humphus ... Black Chalk Mercenary (uncredited)
Rebecca Husain ... Jennifer's Assistant (uncredited)
Jada Jarvis Jada Jarvis ... Protester (uncredited)
Samantha Lee Johnson ... Parade Goer / Mirando Employee (uncredited)
Michael D. Joseph Michael D. Joseph ... Protestor (uncredited)
Tony Chris Kazoleas ... DJ (uncredited)
Elena Kobylina Elena Kobylina ... Parade Goer (uncredited)
Faith Logan ... Parade Goer (uncredited)
Lynn Marocola ... NYPD Police Officer (uncredited)
Justin McGriff Justin McGriff ... Parade Patron (uncredited)
Carl Montoya Carl Montoya ... Blond Double (uncredited)
And Palladino And Palladino ... Animal Rights Activist (uncredited)
Rickland Powell Rickland Powell ... Pig Balloon Handler (uncredited)
Neil Samuels ... Miranda Executive (uncredited)
Bettina Skye ... Pig Balloon Handler (uncredited)
Amber Snow Amber Snow ... Nancy Mirando's Personal Stylist (uncredited)
Lynnae Stine ... Animal Rights Activist (uncredited)
Linley Subryan Linley Subryan ... Reporter / Media Crew (uncredited)
Pavla Tan ... Off Camera Mija Performer (uncredited)
Eha Urbsalu ... Lucy Mirando double (uncredited)
Rebekah Zink ... Animal Rights Activist (uncredited)

Produced by 

Joon-ho Bong ... producer (produced by) (p.g.a.)
Luca Borghese ... associate producer
Dooho Choi ... producer (produced by) (p.g.a.)
Collin Creighton ... executive producer
Sarah Esberg ... executive producer
Pauline Fischer ... executive producer
Dede Gardner ... producer (produced by) (p.g.a.)
Samuel Yeunju Ha ... executive producer
Lewis Taewan Kim ... producer
Woosang Kim ... executive producer
Jeremy Kleiner ... producer (produced by) (p.g.a.)
Sandro Kopp ... co-producer
Christina Oh ... executive producer
Brad Pitt ... executive producer
Ted Sarandos ... producer
Woo-sik Seo ... producer
Tilda Swinton ... co-producer
Stan Wlodkowski ... executive producer

Music by 

Jaeil Jung

Cinematography by 

Darius Khondji

Film Editing by 

Meeyeon Han ... on set editor
Jin-mo Yang ... (as Yang Jinmo)

Casting By 

Jenny Jue

Production Design by 

Ha-jun Lee ... (Lee Ha Jun)
Kevin Thompson

Art Direction by 

Jung-yoon Bae
Deborah Jensen ... (New York)
Gwendolyn Margetson ... (Vancouver)

Set Decoration by 

Susan Bode ... (New York)
Won-Woo Cho
Louise Roper ... (Vancouver)
Yeonghee Seo
Suk-ki Song

Costume Design by 

Se-yeon Choi ... (as Choi Seyeon)
Catherine George

Makeup Department 

Kyung Hye Bae ... special effects makeup assistant
Ha-Eun Choi ... special effects makeup assistant
Joo Hyung Choi ... special effects makeup assistant
Rebeccah Delchambre ... makeup department head
Christen Edwards ... addl hair stylist (New York)
Barrie Gower ... tattoos
Hyo-kyun Hwang ... key special effects makeup designer
Hyunkyu Hwang ... key hair & makeup designer
Sora Hwang ... hair & make up artist
Ho Sik Kim ... assistant special effects makeup artist
Jungja Kim ... hair & make up artist
Ka Ryoon Kim ... special effects makeup assistant
Ji Un Koo ... special effects makeup assistant
Tae-Yong Kwak ... key special effects makeup designer
Eun-Jung Kwon ... special effects makeup assistant
Hee Eun Lee ... assistant special effects makeup artist
Hyo Eung Lee ... special effects makeup assistant
Kyoung Lee Lee ... assistant hair & makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Sharon Martin ... key hair & makeup designer
Gary Martori ... key hair stylist
Joanna McCarthy ... key makeup artist: New York Unit
Louise McCarthy ... makeup department head: New York Unit
Joanna Mireau ... makeup artist
Pat Moore-Theis ... makeup artist
Il Hwan Na ... special effects makeup assistant
Shin Young Park ... special effects makeup assistant
Ying Wu Park ... special effects makeup assistant
Sanna Seppanen ... key makeup artist
Tomasina Smith ... makeup artist
Patt Foad ... prosthetics (uncredited) / tattoos (uncredited)

Production Management 

Luca Borghese ... post-production supervisor
Casey Grant ... production manager
Joe Guest ... unit production manager: new york
Michael Morgan ... Post Production Executive
Patrick Park ... production manager
Christa Vausbinder ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Chad Belair ... second second assistant director
Dustin Bewley ... additional second assistant director: New York
Kameron Bodaly ... third assistant director
Byung Chan Cha ... assistant director
Jin Cho ... first assistant director (as Yong Jin Cho) / first assistant director
Jongyoon Choi ... trainee assistant director
Shinni Si Eun Chung ... assistant director
Conor Griff ... additional second assistant director: new york
Jung-su Ha ... assistant director
Jin Won Han ... assistant director
Ryan Robert Howard ... second second assistant director
Sunhwa Kim ... assistant director
Darcie Parkhurst ... set third assistant director
Drew Ritson ... additional second assistant director
Alex Scricco ... additional second assistant director
Megan M. Shank ... second assistant director
Aleksandar Srdic ... set ad: day player
Robert Teten ... addl second assistant director
David Scott Thomson ... third assistant director
P.J. Voeten ... first assistant director
Yong Uk Yoo ... assistant director
Jason Yu ... assistant director

Art Department 

Michael Acevedo ... head carpenter: NY crew
Joseph A. Alfieri Jr. ... construction coordinator: NYC Crew
Don Anderson ... assistant property master: Vancouver
Don Anderson ... assistant property master
Michael Auszura ... assistant art director
Ainsley Barteluk ... art coordinator
Hyomin Bong ... set designer assistant
Christopher Brändström ... concept artist
Diana Burton ... property master
Charlie Campbell ... construction foreman
Hee Cho ... set designer
Sung Cho ... storyboard artist
Alexios Chrysikos ... concept artist - new york
Carlie-jean Finch ... props
Chang Hee Go ... property assistant
Alex Gorodetsky ... charge scenic artist
Ga Ram Han ... set designer
Tommy Hayward ... greensman
Craig Henderson ... construction coordinator (Vancouver)
Jay Hendrickx ... Camera scenic
Hyeon Heo ... property assistant
Janelle Hurrell ... props assistant: Vancouver
Edward A. Ioffreda ... graphic designer
Kathryn Izes ... art department production assistant
Hee Chul Jang ... conceptual design
Sung-pil Jang ... property assistant
Tommy Janulis ... property master: New York Splinter Unit / props
So Ye Jo ... set designer
Jai Wook Jun ... property master
Kyeong-mi Kim ... property assistant
Barry Kootchin ... head painter (Vancouver)
Bryan Korenberg ... property master (Vancouver)
Cody Larson ... on-set dresser
Jung-eun Lee ... assistant property master
Kyeong Soo Lee ... property assistant
Se Jin Lim ... art department coordinator
So-ra Mo ... art department coordinator
Shawn Mulligan ... key construction grip
Anthony O.H. Navarro ... Leadman: New York
Roxanne Nesbitt ... set designer: Vancouver
Quang Nguyen ... scenic foreman
You-jin Oh ... property master
Carlisle Peloquin ... construction production assistant: new york
Elizabeth Rodrick ... art department coordinator: new york
Liz Rodrick ... art department coordinator (New York)
Steve Rowland ... assistant set decorator (Vancouver)
Joseph Sacco ... key on-set dresser
Christopher Santilli ... best boy construction grip: New York
David Schanker ... assistant property master (New York)
Nithya Shrinivasan ... assistant art director (New York)
Stavros Stamat ... lead shopman
Mark Tierney ... cosntructor foreman
Kevin Tomecek ... construction buyer
Johanna Waldron ... prop pa
Christopher Weiser ... scenic
Joan Winters ... graphic designer
Jung Min Woo ... property assistant
Mee Kyoung Yoon ... set designer
Kieun Yu ... set designer

Sound Department 

Amy Barber ... creature foley mxier
Jonathan Bruce ... creature foley artist
Tae-young Choi ... re-recording mixer / supervising sound editor
Patrick Christensen ... adr mixer
Chris Duesterdiek ... sound mixer
Tim Hoogenakker ... dolby atmos re-recording mixer
Philipp Kemptner ... re-recording mixer (german version)
Kyung Bae Keum ... boom operator
Yong Su Kim ... boom operator
Danny Michael ... sound mixer (New York)
Chris Navarro ... adr mixer
Charles O'Shea ... boom operator (Vancouver)
Dongseok Oh ... cable man
Jong-kun Park ... sound mixer
Peter Schneider ... sound utility: new york
Kira Smith ... boom operator
Candice Todesco ... sound assistant (Vancouver)
Dave Whitehead ... sound designer
Shayna Brown ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Jeff Brink ... special effects coordinator
Jeffrey Butterworth ... special effects best boy
Chris Cooney ... lead fabricator
Doug Facciponti ... special effects technician
Chris Hatchwell ... special effects prep foreman
Hyo-kyun Hwang ... key special effects makeup artist
Kurt Jackson ... set foreman (Vancouver)
Tae Yong Kim ... key special effects makeup artist
Dongho Lee ... special effects
James Paradis ... special effects coordinator (Vancouver)
Kyung-soo Park ... special effects supervisor
Andrew Smith ... special effects foreman (Vancouver)

Visual Effects by 

Mauricio Amezcua Arregui ... rotoscope lead: method studios
Hong Joo An ... character rigging lead
Shawn Annets ... artist manager
Raul Arellano ... digital artist
Jyoti Arora ... roto paint artist: Method Studios
Jola B. Reyes ... CG assistant coordinator
Negin Bairami ... digital artist
Andrew Barrie ... rotopaint artist: Method Studios
Emanuele Berti ... lead fx: Method Studios (as Lele Berti)
Denny Bigras ... animator
Jan Blumczynski ... visual effects artist
Felipe Borges ... senior lighting artist: Method Studios
André Boulet ... digital artist
Stefan Braun ... lighting lead
Lucas Brinkman ... tech support: Method Studios Vancouver
Lee J. Buckley ... technodolly operator
Linus Burghardt ... senior compositor
Jaryl Cabal ... layout artist
Margaret Cardell ... visual effects coordinator
Tiago Caribe ... tech support: Method Studios Vancouver
Gerardo Castro ... roto/paint artist
Miguel Chan ... matchmove
Auguste Chang ... animator
Ankur Chaudhary ... show technical director
Eddie Chew ... animator
Alan Chuck ... FX/Lighting Dept Manager
Stephen Clee ... visual effects animation supervisor
Daniel Alexander Curtis ... visual effects
Ashish Dani ... senior matte painter & environments: method studios
Gayanath Dayasundara ... paint supervisor
Erik De Boer ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: Erik-Jan De Boer
Jose L. De Juan ... visual effects
Ruth Deane ... compositor: method studios
Elise Deglau ... visual effects artist
Kunal Deshpande ... creature effects technical director
Rod Dimayuga ... animator
Spencer Dinney ... digital compositor
Brett Dowler ... visual effects producer
Sean Dsouza ... lighting artist
Nico Duce ... fx td: method studios
Sylvain Duroyon ... visual effects artist
Colin Ebbeson ... lighting artist
Matthew Eberle ... vfx lead plate coordinator & lidar supervisor
Andrew Eick ... visual effects
Stephen Eisenmann ... digital artist
Erik Elizalde ... pipeline atd: Method Studios
Christian Emond ... digital effects artist
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Alex Filipov ... animator: Method Studios
Heather Fischer ... visual effects production assistant
Jed Fisher ... animator
Maree Fletcher ... roto animator
Niall Flinn ... lead effects technical director
Derek Fong ... roto animator
Oz Gani ... animator
Vivek Gaur ... compositor: method studios
Thomas Girdwood ... lead creature fx td: method studios
Dan Glass ... chief creative officer
David Good ... animator
Heidi Kathrin Harnisch ... digital compositor: method studios
Mike F. Hedayati ... visual effects supervisor: Stereo D
Gunnar Heiss ... compositor: Method Studios
Sarah Higgs ... visual effects artist
Thomas Scott Holland ... visual effects coordinator
Marc Horsfield ... head of production technology
Jean-Francois Houde ... compositor: Method Studios
Andrew Hutton ... visual effects artist
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Angela Ji ... visual effects supervisor
Karin Joy ... visual effects producer
A. Reum Jung ... visual effects project manager
Ferit Tankut Kalaycioglu ... assistant technical director
Chang-bae Kang ... head of lighting
Anastazja Karolewska ... compositor
Anthony Keating ... key production assistant: visual effects, New York
Jun Hyoung Kim ... visual effects supervisor
Wonjae Kim ... vfx pa
Shilpa Kirpalani ... lighting artist
Mihajlo Kocevski ... matchmove artist
Markus Kuha ... digital compositor
Dave Ladner ... paint lead
Kevin Lecocq ... technical animator
Jeanny Lee ... visual effects producer
Jeon Hyoung Lee ... visual effects supervisor (as Jeon-hyeong Lee) / visual effects supervisor
Minguk Lee ... dmp lead
Edy Susanto Lim ... creature supervisor
Giles Longman ... visual effects artist
Benjamin Lopatin ... creature effects td
Son T. Ly ... lighting artist: method studios
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Mary Lynn Machado ... grooming: Method Studios Vancouver
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Alarich Alvarez Mahl ... visual effects artist
Andrew Malesky ... animator
Paulo Noe Mariles ... tech support method studios vancouver
Daniel James Mason ... matchmove artist: method studios
Francisco Massanet ... animator
Matthew Crowe ... matchmove lead and layout artist: method studios
Agata Matuszak ... animator
Riley McDougall ... technology projects manager: Method Studios
Josh McLaughlin ... digital compositor: method studios
Steve McLeod ... visual effects editor: Method Studios
Elard Meneses ... animator
Nelson Miranda ... roto animator
Taisa Monteiro ... lighting artist
Daniel Moore ... Tracking Artist: method studios
Jeff Nadwidny ... visual effects artist
Patrick Nanton ... lighting technical director
Sandra Ni Chonaola ... Animator
Reika Nixon ... tracking artist: method studios
Donal Nolan ... senior vfx compositor
Ray Ooi ... senior digital paint artist
Héctor M. Ortiz ... effects technical director: Method Studios
Tim Palgut ... lighting artist
Nikolett Papp ... compositor
Earl Paraszczynec ... cg supervisor
James Park ... render technician
Jina Park ... Modeler: 4TH CREATIVE PARTY
Ian Parra ... digital compositor
Harish Pawar ... animator
Vinayak Pawar ... animator
Anthony Peck ... digital compositor: Method Studios
Dojchin Petrovski ... paint artist
Goran Petrushevski ... paint artist
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Jaime Provido ... render technician / render technician: method studios
Bryan Pulgar ... compositor
Jorge de Jesús Pérez Alba ... matchmove artist: Ollin VFX
Tristan Rettich ... texturing artist
Andrew S. Ritchie ... visual effects assistant (as Andy Ritchie)
Casey Rolseth ... lookdev supervisor: Method Studios
Nick Romick ... pipeline support
Ryan Rubi ... technical animator: Method Studios
Norbert Ruf ... senior vfx compositor
Jesse Russell ... digital compositor
Matthew Sandoval ... visual effects artist
Raphael Santos ... digital compositor: method studios
Ashwin Sareen ... tech support: Method Studios Vancouver
Dan Schneider ... fx technical director: method studios
Angelika Schweitzer ... render technician: method studios
Jason Scott ... software manager: Method Studios
Nupur Sehgal ... creature fx td: method studios
Rasoul Shafeazadeh ... matte painting supervisor: Method Studios
Jon Shaw ... lighting td
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Jye Skinn ... lead animator
Natalie Smith ... roto/paint artist: method studios
Anna Snizkova ... operations
Katie Spinelli ... animator
Sudhanshu Srivastava ... FX TD: Method Studios
Robert Stachowicz ... production assistant: New York
Sachin S. Suryawanshi ... lead animator
Blake Sweeney ... visual effects
Steven Tether ... vfx data wrangler
Olivier Thibaut ... head of software: Method Studios
Patrick Thompson ... digital compositor
Jamie Tilston ... lead compositor
Kazuma Tonegawa ... tracking artist: method studios
Jesus Tostado ... roto animator
Keith Patrick Turner ... animator
Ed Ulbrich ... visual effects executive producer
Claudius Urban ... animator / senior animator
Henry van der Beek ... technical director
Neil Van Dijk ... roto/paint manager: Method Studios
Pieter Van Houte ... compositing supervisor
Hiroko Watanabe ... roto/paint artist
Paulo Welter ... creature/modelling lead
Phan Wiantrakoon ... animator
Arthur Windus ... visual effects producer
Tabitha Woodman ... visual effects coordinator
Ed Wou ... animator
Cole Yakimchuk ... render technician
Sarah Seungah You ... effects technical director: Method Studios
Cobol Yu ... technical animator: method studios
Emily Abele ... render technician (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Zoran Dimanovski ... lead paint artist (uncredited)
Katarina Gacevska ... lead paint artist (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Krishnakant Mishra ... visual effects (uncredited)
Bandhavit Puangpikul ... tracking (uncredited)
V. Gouri Shankar Rao ... 2D supervisor (uncredited)

Stunts 

Fraser Aitcheson ... stunts
Airon Armstrong ... utility stunts
Chris Barnes ... stunt performer
Perry Beckham ... stunt rigger
Bryce Biederman ... stunts
Celia Bond ... stunt performer
Brian Burik ... stunts
Scott Burik ... key stunt rigger / stunts
Blaise Corrigan ... stunts
Jason William Day ... stunt performer
Duane Dickinson ... Vancouver Stunt Coordinator
Neimah Djourabchi ... stunt performer
Marny Eng ... stunt coordinator
Peter Epstein ... stunts
Kevin Fortin ... Devon bostick
Aja Frary ... stunt performer
Shane Geraghty ... utility stunts
Mei Han ... stunt double (Mija)
Myung Haeng Heo ... stunt coordinator
Donald John Hewitt ... stunts
Alex Huynh ... stunts
Stephen Izzi ... utility stunts
Jin Jeong ... stunt coordinator
Trevor Jones ... stunt performer
Aaron Joshua ... stunts
Brad Kelly ... stunts
Mariusz Kubicki ... utility stunts
Tim Lajcik ... stunt performer
Paul Lazenby ... stunt performer
Luke Lesko ... stunt performer
Samantha MacIvor ... stunts
Anthony Mecca ... stunt performer
Jason Mello ... stunts
Barry Nerling ... stunt performer
Jim Ng ... stunt performer
Josiah Nolan ... stunt double: Jake Gyllenhaal
Victor Paguia ... stunt coordinator
Chorok Park ... stunt translator
Christopher Place ... stunts
Victor Plajas ... stunt performer: soldier
Drew Reade ... stunt double: Paul Dano
Dejay Roestenberg ... stunt performer
Jeff Sanca ... stunt driver
Adam Shippey ... stunt performer
Grant Smith ... stunt rigger
Robbie P Smith ... stunts
Hugo Steele ... stunt performer
Rorelee Tio ... stunt double: Seo-hyeon Ahn
Aaron Vexler ... stunts
Caroline Vexler ... stunts
Peter Wallack ... stunt performer
Chris Webb ... stunts

Camera and Electrical Department 

Matt Albano ... d.i.t. loader
Scott Andrew Armstrong ... rigging grip
Maceo Bishop ... b camera operator
Jeff Bonny ... rigging grip
Erik L. Brown ... 1st assistant camera: "a" camera and steadicam
Sang Jin Byun ... third assistant camera: "a" camera
Dave Cambria ... gaffer
Scott Campbell ... rigging grip
Patrick Capone ... second unit dop
Sung Min Cha ... grip
Hyelin Cho ... translator: grip department
Hyun Chul Cho ... grip
Sang Won Cho ... electrician
Seon Ho Cho ... grip
Chan Constantine Choi ... assistant to director of photography
Yohan Chung ... second assistant "b" camera
Ross Citrin ... loader: New York unit
Ryan Cunningham ... additional second assistant camera
Gavin Curran ... rigging gaffer
Drew David ... second grip
Sean Davis ... best boy electric
Anthony DeFrancesco ... second assistant camera "b" camera: New York
Jake Drozdzenski ... rigging lighting technician
Doug Foote ... additional first assistant: new york unit
Kimberly French ... still photographer
Mark Goellnicht ... "a" camera operator / steadicam operator
Richard Guinness Jr. ... key grip
Gyu Seok Han ... grip
Chris Hansford ... dolly grip: a cam
Hana Hwang ... grip
Leigh Jenkins ... second assistant camera: a camera (Vancouver)
Kelly Wooju Jung ... translator: light department
Glenn Kaplan ... first assistant camera: b camera (New York)
Billy Kerwick ... key rigging grip (New York)
Kevin Kerwick ... Best boy rigging grip
Alexandre Khondji ... assistant to director of photography: new york
Bum-keun Kim ... third assistant camera: b camera
Ji-yong Kim ... b camera operator
Seuiki Kim ... first assistant camera: b camera
Yong Jin Kim ... lighting technician
Yong Tae Kim ... grip
Yong-Seong Kim ... b camera operator
Stephen Kozlowski ... first asssistant camera: "c" camera - New York plate/splinter unit
Jeff Kunkel ... key grip
Chung Hee Lee ... second assistant camera "a" camera
Dong-Won Lee ... grip (as Dong Won Lee)
Jae Wook Lee ... electrician
Jae-Hyeok Lee ... still photographer
Seung-Hun Lee ... first assistant camera: b camera
Teo Lee ... assistant digital imaging technicien
Ukil Lee ... fourth assistant camera
Willis Lee ... grip
Marc Loforte ... second assistant camera: c camera (New York)
David Lourie ... first assistant camera: b camera (Vancouver)
Kai Lydgate ... electrician: Vancouver
Stephen Maier ... camera operator: "b" camera, Vancouver unit
Roger Marbury ... Gaffer NY
Alexandra Matheson ... second assistant camera: "b" camera: Vancouver Unit
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera (vancouver unit)
Royce Mattice ... best boy grip (Vancouver)
Holly E. McCarthy ... utility
Hugh Meikle ... generator operator
Matías Mesa ... c camera operator (New York)
Bryce Munro ... key rigging grip (Vancouver)
Danny Nallan ... grip
Okja ... "a" Camera Operator: New York & Vancouver
Sean Oxenbury ... key rigging electric (Vancouver)
Jeff Panessa ... grip
Chan-Yun Park ... electrician
Ji Hun Park ... grip
Craig Pressgrove ... first assistant camera: c camera (New York)
Noah Prince ... rigging best boy electric
Sasha Proctor ... steadicam operator
Lewis Rothenberg ... digital imaging technician
Daniel Salk ... video assist
John Sanderson ... video assist (Vancouver)
Armand Santos ... rigging best boy electrician: Vancouver
Mankaran Sekhon ... loader (Vancouver)
James Selph ... rigging key grip
Seung Soo Shin ... electrician
M. Parker Shippey ... rigging electrician
Pierson Silver ... libra head operator: New York
Kathie Singh ... digital utility (Vancouver)
Daniel Skinner ... digital imaging technician
Kali Smith ... videoassist
So ... video assist operator
Yong Hun Son ... generator operator
Kim Hak Soo ... grip
Brandon Sparkes ... lighting technician (as Branden Sparkes)
Sam Stoessiger ... grip
Eve Strickman ... second assistant camera: a camera (New York)
Rob Tedeschi Jr. ... best boy: grip, New York
Amanda Trimble ... videoassist
Edward Viola ... digital imaging technician: New York
Barry Wetcher ... still photographer (New York)
Frans Wetterings III ... gaffer
Spencer Whitney ... technocrane technician: vancouver unit
Jeong-Hyun Yoon ... second assistant "b" camera
Kurt Zelmer ... best boy electric (Vancouver)

Animation Department 

Alex Angelis ... senior animator
Alan Camilo ... animation td
Tommy Cheng ... animator
Stephen Clee ... animation supervisor
Romain Digonnet ... animator
Alex Filipov ... animator: Method Studios
Jed Fisher ... senior animator
Brad Share ... animator
Sachin S. Suryawanshi ... lead animator
Keith Patrick Turner ... animator
Blair Walters-McNaughton ... animator: Method Studios (as Blair McNaughton)

Casting Department 

Fabiana Arrastia ... adr voice casting
Susan Boyajian ... adr voice casting
Melissa Braun ... extras casting
Andrea Brown ... extras casting
Shaelin Fritzsch ... extras casting assistant
Andrea Hughes ... extras casting assistant
Edward D. Rea ... casting associate
Effie Reich ... extras casting associate
George Styles ... extras casting assistant
Steven Vago ... extras casting associate (New York)

Costume and Wardrobe Department 

Alexander Bliss ... wardrobe PA
Keia Bounds ... shopper
Joanna Brett ... set costumer: New York
Phuong Chau ... set costumer: Canada
Antonio Consuegra ... costume pa
Charles C. Crutchfield ... set costumer: New York
Kevin Draves ... costume supervisor
Colleen Ehrlich ... assistant costume designer
Jeffrey Fayle ... costume set supervisor: Canada
Gina Gornik ... set costumer: New York
David Grevengoed ... tailor
Katie Hartsoe ... shopper: New York
Jin Her ... costumer
Alyson Hui ... set costumer: New York
Katalina Iturralde ... ager & dyer
Sebastian Jaramillo ... costume assistant
Tisha Johnson ... costume production assistant: New York / wardrobe production assistant: New York
Dong-Yul Kang ... costume supervisor
Hee Jae Kim ... costumer
Kendall Kleinberg ... costume assistant / costume production assistant (New York)
Vern Malone ... set costumer: New York
James Massenburg ... set costumer: New York
Jimmy McBride ... lead tailor
Missy Mickens ... costume coordinator
Eden Miller ... set costumer: New York
Kieu Nguyen ... costume cutter
Kit Pfeil ... set costumer
Megan Sanders ... set costumer: New York
Soo Bin Shin ... costumer
Thomas M. Smalley ... set costumer: New York
Danielle Smith ... costumer
Thuy Smutz ... costume assistant
Jeffrey Wirsing ... costume painter/dyer
Hye Jeong Yoon ... costumer
Na Yeon Yoon ... costumer
Thea Zahorouski ... set costumer: Canada

Editorial Department 

Stephen Ceci ... dailies supervisor
Kenny Chow ... assistant editor
Élodie Ichter ... digital colorist
Hyejin Im ... edit assistant
Sadie D. Johnson ... digital intermediate producer
Yvan Lucas ... digital intermediate colorist
Stephan Marliss ... dailies operator
Patrick Ready ... executive producer: SHED
Amy Redfern ... digital intermediate coordinator
Matthew Tomlinson ... imaging scientist
Lisa Tutunjian ... digital intermediate editor
Sam Ziaie ... color assist (uncredited)

Location Management 

Zachary Huang Babrowsky ... location production assistant
Jung Hwan Bae ... location production assistant
Sungho Choi ... location production assistant
Chris Cloud ... location assistant: New York
Gabe Cook ... location assistant
Kat Donahue ... location manager
Paul Eskenazi ... location manager: VFX unit
Steve Faughnan ... location coordinator: New York Unit
Sean Patrick Finnan ... assistant location manager (as Sean Finnan)
Paul Giordano ... assistant location manager
Dong Wook Josh Gong ... location coordinator
Ann Goobie ... location manager
David Jang ... assistant location manager
Ji Won Jang ... assistant location manager
Do-Ahn Jung ... location production assistant
Hyojin Joel Jung ... assistant location manager
Ga Hyeon Kim ... location production assistant
Jaehyun Kim ... location production assistant
Jung A Kim ... location production assistant
Anthony Mandello ... location assistant
Sungryeol Moon ... location manager
Tae-Hoon Noh ... location production assistant
Eric Papa ... location scout: New York
Vladimir Piverger ... location assistant (New York)
Maya Reid ... location scout
Jung Soo Ryu ... assistant location manager
Joon Song ... location manager
Sarah Brady Stack ... assistant location manager: New York

Music Department 

Jemma Burns ... music supervisor
Felix Erskine ... trailer music
Jaeil Jung ... composer: theme music
Bálint Sapszon ... music arranger: big band

Transportation Department 

Dan Buckman ... transportation captain
Jim Buckman ... transportation captain
Derek Dery ... driver
Lawrence Frasca ... driver
Young-Joon Jeong ... assistant transportation captain
Jk Jihyun Kang ... assistant transportation captain
Sanghyun Kang ... assistant transportation captain
Jeesun Lee ... assistant transportation captain
Kwang Ho Brian Lee ... transportation captain
Rich Rogers ... flagger
Rob Vreugde ... transportation (Vancouver)

Other crew 

Peter Anders ... caterer
Bettina Avila ... eco intern
Robert Axelrod ... legal assistant
Scott Bredengerd ... assistant coordinator
Billy Brennan ... key set production assistant: New York
Clarice Brown ... payroll accountant
Liam Burke ... production assistant
Renee Burke ... script supervisor: new york
Patrick Cahoon ... production assistant
Caroline Carrns ... assistant to producer
Stefan Chanev ... production accountant
Yeijin Cho ... production coordinator
Ann Chow ... stand-in/photo double for Seo-Hyeon Ahn
Rebecca Christenson ... production coordinator
Brett Davies ... production coordinator
John DeSimone ... production coordinator
Leo Driver ... parking coordinator
James Dean Drummond ... production assistant: New York
Kristen Eisen ... clerk: Vancouver
Rich Fellegara ... set medic
Michael Fenske ... Key Production Assistant
Jay Floyd ... clearance administrator
Lori Gerlach ... payroll clerk
Jennifer Giannone ... payroll accountant
Hilary Goldstein ... legal counsel: Buchli Goldstein LLP
Juliana Guedes ... Assistant to Jake Gyllenhaal
Jung-su Ha ... assistant to director
Michelle Ha ... script supervisor
You-Bin Ha ... production assistant
Jack W. Haddox ... financial controller / post-production accountant
Eunhee Her ... head accountant
Yena Hong ... assistant unit base manager
Anne Jacobsen ... production accountant (Vancouver)
Peter Wonsuk Jin ... production assistant/translator
Kyle Jung ... assistant unit base manager
One Jae Jung ... traffic control
Sorena Khanlou ... stand-in
Bo Sung Kim ... third assistant accountant
Courtney Kim ... production assistant
Goo Hee Kim ... traffic control
Ho-Joung Thomas Kim ... unit base production assistant
Seong-jin Kim ... traffic control
YeJin Joy Kim ... production assistant
Yeon Jee Kim ... first assistant accountant
Yeonjoo Dew Kim ... assistant unit manager
Yun Zy Kim ... traffic control
Adam Kleaman ... production assistant
Eun Ji Koh ... Assistant to Producer
Derek Kraneveldt ... production assistant
Sung Hwan Kwak ... traffic control supervisor
Jeehyun Kwon ... production assistant
Amy Laidlaw ... clerk: Vancouver
Monique Ledohowski ... assistant accountant (Vancouver)
Bo Kyoung Lee ... second assistant accountant
Da-Woong Lee ... unit base manager
Hong Gee Lee ... assistant unit base manager
Jenny Lee ... main and end title design
Yurim Lee ... unit base production assistant
Jiwon Eliana Lim ... key production assistant
Mark MacDonald ... office production assistant (Vancouver)
Zairi Malcolm ... accounting clerk (New York)
Alexis Maldonado ... craft service
Davy J. Marr ... stand-in/photo double for Paul Dano
Peter Marschark ... craft service
Anna McBarron ... key production assistant
Barbara Mercer ... first assistant accountant (Vancouver)
Cayanne Merrill ... production secretary (New York)
Nathan Muka ... production assistant
Caleb Murphy ... production assistant
Hyun-Ju Na ... assistant unit base manager
Dale M. Nielsen ... accounting clerk (New York)
Emellie O'Brien ... eco supervisor
Christina Oh ... executive producer
Resho Ollek ... chef (Vancouver)
Arthur Ortiz ... voice actor
Jason Ortiz ... production assistant
Ellen Jie Won Park ... production assistant
Eun-ji Park ... production accountant
Shin-Ae Park ... medic
Paula Paternostro ... second assistant accountant (New York)
Anthony Pennachio ... production assistant
Bridget Pilon ... second assistant production coordinator (Vancouver)
Dylan Pittman ... production assistant
Irwin M. Rappaport ... production counsel
Insa Ruderich-Burch ... production assistant
Brian Santos ... first assistant accountant: New York
Rebecca Scagos ... additional production assistant
Christina Seog ... assistant production coordinator
Kyung-Chul Rapsa Shin ... unit manager
Yejin Shin ... traffic control
Kenny Silber ... production assistant: new york
Dennis Smith ... additional set medic
Gareth Smith ... main and end title design
Tim Smith ... assistant production coordinator: Vancouver
Tim Smith ... assistant production coordinator
Christina Soeg ... assistant production coordinator: Vancouver
Brett Stewart ... production assistant
Sophia Stewart ... production assistant (New York)
Kimberley Sutton ... assistant to producers - Vancouver
Anna Swando ... staff production assistant: New York
Clea Tammes ... unit publicist
Theodora Ter-Akopowa ... show day p/a
Christine Wilson ... script supervisor (Vancouver)
Mina Woo ... post-production coordinator
Hailie Yang ... assistant production coordinator
Derek Yip ... production accountant (New York)
Min Young Yoon ... assistant unit base manager
Shelby Young ... adr voice
Yoseup Yun ... production assistant
Rachel Ziegler ... assistant chef (Vancouver)
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios (uncredited)
Peter Wonsuk Jin ... screenplay english translation (uncredited)
Grant Ogden ... environmental production assistant (uncredited)
Tay Suh ... consultant: preproduction (uncredited)

Thanks 

Jake Conroy ... the director would like to thank
Jonathan Demme ... the director would like to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed