Edit
Far from the Madding Crowd (2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Thomas Vinterberg

Writing Credits  

Thomas Hardy ... (based on the novel by)
 
David Nicholls ... (screenplay by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Carey Mulligan ... Bathsheba Everdene
Matthias Schoenaerts ... Gabriel Oak
Tilly Vosburgh Tilly Vosburgh ... Mrs. Hurst
Mark Wingett ... Bailiff #1
Dorian Lough Dorian Lough ... Bailiff #2
Sam Phillips ... Sergeant Doggett
Tom Sturridge ... Sergeant Francis Troy
Juno Temple ... Fanny Robbin
Bradley Hall ... Joseph Poorgrass
Hilton McRae Hilton McRae ... Jacob Smallbury
Jessica Barden ... Liddy
Harry Peacock ... Jan Coggan
Victor McGuire ... Bailiff Pennyways
Michael Sheen ... William Boldwood
Jody Halse ... Farmer Stone
Pauline Whitaker Pauline Whitaker ... Parishioner
Belinda Low Belinda Low ... Parishioner #2
Leonard Szepietowski Leonard Szepietowski ... All Saints Vicar
Jon Gunn ... All Souls Vicar (as John Gunn)
Andrew Price Andrew Price ... Undertaker
Thomas Arnold Thomas Arnold ... Solicitor
Richard Dixon ... Mr. Boldwood's Butler
Sparky Sparky ... Old George
Rest of cast listed alphabetically:
Jo Calderwood Jo Calderwood ... Featured Dancer (uncredited)
Matthew Dale Matthew Dale ... Boxer (uncredited)
Stuart Davidson Stuart Davidson ... Dragoon (uncredited)
Hannah Douglas ... Debutante (uncredited)
Tom Durant Pritchard ... Farmer (uncredited)
Helen Evans Helen Evans ... Party Guest (uncredited)
David J. Fenton David J. Fenton ... Workhouse Gatekeeper (uncredited)
Chris Gallarus Chris Gallarus ... Billy Smallbury (uncredited)
David Golt David Golt ... Market Con Man (uncredited)
John Harding John Harding ... Artillery Solider / Middle Class Worker (uncredited)
Warren Hicks ... Carriage Passenger (uncredited)
Eloise Juryeff ... Dancer (uncredited)
Jamie Lee-Hill ... Laban Tall (uncredited)
Anna Liddell Anna Liddell ... Party Guest (uncredited)
Johnny Neal ... Party Guest (uncredited)
John Neville John Neville ... Upper Class Party Guest (uncredited)
Howard Payton Howard Payton ... Everdene Farmer (uncredited)
Lilian Price Lilian Price ... Village Girl / Ballroom Girl (uncredited)
Dominick Swift Dominick Swift ... Everdene Farm Worker (uncredited)
Penny-Jane Swift Penny-Jane Swift ... Mrs. Coggan (uncredited)
Roderick Swift Roderick Swift ... Everdene Farmer (uncredited)
Gareth Taplin Gareth Taplin ... Dancer (uncredited)
Don Whistance Don Whistance ... Constable (uncredited)

Produced by 

Christine Langan ... executive producer
Andrew Macdonald ... producer
Anita Overland ... co-producer
Allon Reich ... producer
Joanne Smith ... associate producer

Music by 

Craig Armstrong

Cinematography by 

Charlotte Bruus Christensen ... director of photography

Film Editing by 

Claire Simpson

Casting By 

Nina Gold
Theo Park

Production Design by 

Kave Quinn

Art Direction by 

Tim Blake
Julia Castle ... supervising art director
Hannah Moseley

Set Decoration by 

Niamh Coulter

Costume Design by 

Janet Patterson

Makeup Department 

Jessica Alexander ... assistant makeup artist
Sam Bear ... makeup artist
Tilly Calder ... makeup artist
Sian Grigg ... hair designer / makeup designer
Ray Marston ... wigmaker
Sharon Nicholas ... makeup artist
Belinda Parish ... key makeup artist
Victoria Pocock ... makeup artist
Charlotte Rogers ... makeup artist
Jutta Russell ... makeup artist
Tracy Smith ... key hair stylist
Emma Trachtenberg ... crowd makeup: daily / hair trainee

Production Management 

Phoebe Masters ... production manager
Clare St. John ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Guy Campbell ... crowd second assistant director
Martin Curry ... first assistant director
Tussy Facchin ... third assistant director
Blandine Grimaldi ... crowd third assistant director: dailies
Ben Harrison ... second assistant director
Thom McNally ... floor runner

Art Department 

Rachel Aulton ... stand-by art director
Nicola Barnes ... art department researcher
Tristan Carlisle-Kitz ... dressing props
Alan Chesters ... contruction manager
Sean Christie ... propsman
Simon Duric ... storyboard artist
Alice Felton ... production buyer
Dave Fisher ... chargehand standby props
Dean Fisher ... standby props
Claire Grainger ... prop buyer
Jonathan Hurst ... prop storeman: sherborne, leavesden
Piero Jamieson ... props
Scott Keery ... propmaster
Katie Money ... art department assistant
Ellie Murphy ... art department trainee (As Ellie Murphy)
Jean-Louis Riols ... drapesman
Aislinn Tudhope ... jr. draftsman
Krysia Whitty ... assistant buyer

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer / sound effects editor
Justine Baker ... adr recordist
Ben Barker ... sound design editor
Dillon Bennett ... sound effects editor
Linda Brenon ... foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Mark DeSimone ... adr mixer
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Glen Gathard ... foley mixer
Eilam Hoffman ... sound effects editor
Christian Joyce ... splinter unit sound recordist
Mitch Low ... production sound mixer
Rhys Maitland-Jones ... International Versions
Stephane Malenfant ... boom operator
Tim Maxwell ... sound transfer
Emilie O'Connor ... adr editor / dialogue editor
Harry Platford ... adr recordist
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
John Skehill ... sound mix technician
John Soukup ... sound transfer recordist
Jack Stew ... foley artist
Ian Tapp ... re-recording mixer
Jack Woods ... Sound Assistant / sound
Mark Sheffield ... international versions (uncredited)

Special Effects by 

Julie Bentley ... snow effects consultant
Gerry Glynn ... snow technician
Jennifer Groves ... special effects assistant
Alexander Gunn ... special effects
Mark Holt ... special effects supervisor
Kyle May ... special effects technician
James Smith ... snow effects coordinator
Hannah Wilson ... special effects technician

Visual Effects by 

Maxwell Alexander ... digital compositor (as Max Alexander) (Union VFX)
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Marta Cañavate ... digital compositor
Matthew Chan ... digital compositor
Dannah Collins ... retouching
Mitch Crease ... lead vfx artist
Andy Cuthbert ... technical assistant: Union VFX
Alexander Ha ... visual effects artist
Stian Halvorsen ... visual effects artist
Shani Hermoni ... VFX Compositor: Union VFX
Mark Honer ... visual effects artist
Manuel Huertas ... digital compositor
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Taskin Kenan ... digital compositor
Simon Lowe ... visual effects artist
Finola O'Brien ... visual effects coordinator
Noel O'Malley ... matchmove artist
Maria Peralta Ramos ... visual effects artist
Iain Read ... compositor
Aurora Shannon ... colour assist
Noga Alon Stein ... visual effects line producer
Ben Wilson ... visual effects artist
Lewis Wright ... digital compositor
Christina Garberson ... visual effects executive (uncredited)
James Roberts ... on-set vfx supervisor/lead vfx artist (uncredited)

Stunts 

Tom Aitken ... stunts
Zarene Dallas ... stunt double: Carey Mulligan
James Grogan ... additional stunt coordinator
Camilla Naprous ... horsemaster
Stephen Rutherford ... stunt double: Matthias Schoenaerts
Julian Spencer ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Alex Bailey ... still photographer
Graham Baker ... hod rigger
Rami Bartholdy ... "b" camera focus puller
Ashley Bond ... first assistant camera: "a" camera, main unit
Kilian Drury ... electrician
Rory Grierson ... Rigging electrician
Jonathan Harvey ... nature unit director of photography
Christian Hayes ... lighting technician dailies
Sam Irwin ... video playback/camera trainee
Chris McAleese ... second assistant camera: "a" camera
Jonathan Muschamp ... camera trainee
Andrew O'Driscoll ... best boy
Megan Ogilvie ... second assistant camera: b camera
Anders Holck Petersen ... steadicam operator
Pawel Polak ... electrician (dailies)
Nick Powell ... lighting technician
James Roberts ... grip: trainee
Alex Scott ... gaffer
Pete Scott ... rigging electrician
Richard George Robert Scott ... lighting technician
Scott Smallwood ... electrician
Edd Smith ... electrician
Simon Thorpe ... key grip
Callum Watt ... grip trainee
Oliver Whickman ... electrician

Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting
George Moss ... extras casting director
Aaron Sampson ... casting camera operator
Hannah Marie Williams ... extras casting assistant
Hattie Mark ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lindsey Archer ... costume assistant: daily
Amanda Brothwell ... head seamstress
Amanda Derby ... costume daily
John Dunn ... costume standby
Elizabeth Farrer ... seamstress
Françoise Fourcade ... assistant costume designer
Elizabeth Healy ... costume supervisor
April Nash ... wardrobe assistant
Eloise Park ... wardrobe mistress
Gabriele Stazi ... costumer
Sarah Tapscott ... costume assistant
Darrell Warner ... costume illustrator
Mary Wing To ... costume leatherworker
Sally Winter ... costume daily

Editorial Department 

Miles Anderson ... colorist: dailies
Lucie Barbier ... color assistant (as Barbier Lucie)
Nanna Wolf Bek ... trainee editor
Dannah Collins ... color corrector
Kira Fitzpatrick ... assistant digital intermediate producer
Cheryl Goodbody ... digital intermediate producer
Jon Gray ... head of production: dailies
Steve Harrow ... post production consultant
Gwillym Hewetson ... first assistant editor: Dorset
Adam Inglis ... colorist
Beaumont Loewenthal ... trainee editor
Kate McCoid ... editorial trainee
Steve McGowan ... dailies producer (as Stephen McGowan)
Claire McGrane ... operations manager: Company 3
Andrew Merlino ... smoke editor
Laura Pavone ... color assist
John Quartel ... director of technology
Robert Scammell ... hd dailies assistant
Jakob Schaumburg ... editing facilities: edithouse
James Slattery ... dailies assistant
Justin Tillett ... senior digital film editor
Jamie Turpin ... first assistant editor
Ram K Tripathi Samaveda ... dailies assistant (uncredited)

Location Management 

David Bell ... unit manager
Lewis Bullock ... location marshal
James 'Fingers' Buxton ... location manager: london
Damon Crane ... assistant location manager
Liam Dunne ... locations marshall
Alex Gladstone ... location manager
Calum Green ... location marshal
Sophie Habib-Deloncle ... location trainee
Jonny Hodgetts ... location marshall
Christopher Hutchins ... location scout: dailies
Karin Kavanagh ... location assistant
James Kirby ... location marshall
Leigh Matthews ... location security
Anne Mouli Castillo ... location assistant
Matthew Winter ... location assistant and scout (as Matt Winter)
Marlow Hope ... location marshall (uncredited)
Leigh Matthews ... locations security (uncredited)
Virginia Reina ... location marshall (uncredited)

Music Department 

David Arch ... musician: piano
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Kazimir Boyle ... score programmer (as Kaz Boyle)
Andy Bradfield ... music mixer / score mixer
Aaron Butler ... music mixer / score mixer assistant
Paul John Chandler ... additional music editor
Michael Connell ... music editor
Rupert Coulson ... score engineer
Dave Foster ... orchestrator
Scott Fraser ... score programmer
Roger Linley ... musician: double bass
Neil MacColl ... executive music producer
Steve Mair ... musician: double bass
Yann McCullough ... additional source music / music editor
Anton Monsted ... music executive - uncredited
Perry Montague-Mason ... orchestra leader (as Perry Montague Mason)
Rebecca Morellato ... music production executive
Jake Parker ... orchestrator
Tom Player ... composer: trailer music
Jay 'j2' Singh ... Composer: Trailer Music
Rob Sneddon ... orchestrator
Kate St. John ... executive music producer

Transportation Department 

Nick Bramston ... Rushes Driver
Glenn Charter ... transportation captain
Ted Leaning ... driver
Dave Richardson ... unit driver
Steve Rivenell ... unit driver

Other crew 

Jacqui Barr ... marketing executive
Alexandra Beahan ... floor runner (as Alex Beahan)
Charles Bodycomb ... armourer
Gareth Brock ... assistant accountant
Sarah Clark ... unit publicist
Leah Clarke ... development executive
Ian Creed ... marine safety coordinator
Rebecca Cronshey ... assistant to Thomas Vinterberg
Benjamin Cross ... production runner
Matt Curtis ... titles designer
San Davey ... script supervisor
Michael Dovey ... Film & Media travel services
Elspeth Edmonds ... stand-in
Shaun Emery ... insurance broker
Colin Giles ... head of security
Paul Harris ... choreographer
Steve Harrow ... post production consultant
Ruth Hodgson ... completion guarantor
Alex Irvine ... floor runner
Alex Kendall ... producer assistant
Vivien Kenny ... production assistant at dna
Jenny Maybour ... floor runner
Agnes Meath Baker ... producer's assistant
Abby Mills ... production secretary
Ranjana Mitra ... chaperone
Bárbara Morelos-Zaragoza ... translation and subtitling: Latin American Spanish
Simon Neville ... armourer
Philiy Page ... assistant production coordinator
Rachel Plose ... production accountant
Linda Jayne Roberts ... unit medic
Tom Savage ... epk producer
Neil Swain ... dialogue coach
Katharine Tidy ... home economist
Dominique Tucker ... payroll administrator: cast & crew ent services
Victoria Zalin ... production coordinator
Hannah-Cate Morayati Rogerson ... floor runner (uncredited)

Thanks 

Lauren Taylor ... thanks: National Trust liaison

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed