Edit
Crooked House (2017) Poster

(2017)

Full Cast & Crew

Directed by 

Gilles Paquet-Brenner

Writing Credits  

Julian Fellowes ... (screenplay)
 
Agatha Christie ... (novel)
Gilles Paquet-Brenner
Tim Rose Price ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

Max Irons ... Charles Hayward
Stefanie Martini ... Sophia de Haviland
Glenn Close ... Lady Edith de Haviland
Honor Kneafsey ... Josephine Leonides
Christina Hendricks ... Brenda Leonides
Terence Stamp ... Chief Inspector Taverner
Julian Sands ... Philip Leonides
Gillian Anderson ... Magda Leonides
Christian McKay ... Roger Leonides
Amanda Abbington ... Clemency Leonides
Preston Nyman ... Eustace Leonides
John Heffernan ... Laurence Brown
Jenny Galloway ... Nanny
David Kirkbride David Kirkbride ... Glover
Tina Gray ... Miss Ackroyd
Roger Ashton-Griffiths ... Mr. Gaitskill
Andreas Karras ... Iannois Agrodopolous
Gino Picciano ... Aristide Leonides
Jacob Fortune-Lloyd Jacob Fortune-Lloyd ... Brent
Ani Nelson Ani Nelson ... Cigarette Girl
David Seddon David Seddon ... Constable
David Cann David Cann ... Coroner
Denis Lill Denis Lill ... Doctor
Trevor Cooper ... Cairo Spymaster
Jeremy Randall Jeremy Randall ... Mechanic
Madeleine Hyland ... Secretary
Reuben Greeph Reuben Greeph ... Club Singer
A.J. Jenks A.J. Jenks ... Club Band (as AJ Jenks)
Alex Bellamy Alex Bellamy ... Club Band
James Pattison James Pattison ... Club Band
Timothy Mylechreest Timothy Mylechreest ... Club Band
Rest of cast listed alphabetically:
Ricky Gabbriellini Ricky Gabbriellini ... Journalist (uncredited)
Rudy Valentino Grant Rudy Valentino Grant ... Businessman Pass Byer (uncredited)
Petros L. Ioannou Petros L. Ioannou ... Tommy Boy (uncredited)
Lauren Poveda Lauren Poveda ... Dancer (uncredited)

Produced by 

Joseph Abrams ... producer
Andrew Boswell ... executive producer
Anders Erdén ... executive producer (as Anders Erden)
Jay Firestone ... executive producer
Jane Hooks ... co-producer
Phil Hunt ... executive producer
Emily Precious ... associate producer
Compton Ross ... executive producer
James Spring ... producer
James Swarbrick ... executive producer
Sunny Vohra ... executive producer
Lisa Wolofsky ... executive producer
Sally Wood ... producer

Music by 

Hugo de Chaire

Cinematography by 

Sebastian Winterø ... director of photography

Film Editing by 

Peter Christelis

Casting By 

Reg Poerscout-Edgerton

Production Design by 

Simon Bowles

Art Direction by 

Sion Clarke ... supervising art director
Simon Lamont
David Wood

Set Decoration by 

Rebecca Gillies

Costume Design by 

Colleen Kelsall

Makeup Department 

Laura Blount ... hair stylist: daily / makeup artist: daily
Amy de Rees ... crowd supervisor
Cate Hall ... hair designer / make up designer
Charlotte Hayward ... personal makeup artist: Ms Close
Catriona Johnstone ... makeup artist
Jane McBennett ... hair stylist daily
Sarah Nuth ... hair stylist / makeup artist
Laura Schalker ... hair stylist: daily / makeup artist: daily
Andrew Simonin ... personal hairdresser: Ms. Close

Second Unit Director or Assistant Director 

James Budd ... Set PA
Hanna Haffenden ... third assistant director
Mark Hedges ... first assistant director
Hannah Lewis ... second assistant director
Patrick Waggett ... crowd second assistant director

Art Department 

Ray Bellchamber ... carpenter
Dominic Byles ... standby props
Marcia Doyle ... assistant art director
Greyham Feehily ... stage hand
Daniel Gommé ... assistant art director: (bfdg)
Jake Hovell ... dressing props: daily
Laura Iwanyckyj ... petty cash buyer
Kez Keyte ... dressing props
Charlotte Meakin ... art department assistant
Piotr Micyk ... dressing props
John Moolenschot ... construction manager
Sam Moulsdale ... graphic designer
Emma Painter ... standby art director
Natalie Papageorgiadis ... assistant petty cash buyer
David Pearce ... scenic painter
Lionel Stanhope ... h.o.d. painter
Gary Thom ... standby rigger second unit
Conrad Tuffin ... greensman
Jason Vakharia ... dressing props
Caterina Vanzi ... props
James Waddingham ... h.o.d. carpenter
Rod Whiting ... property master

Sound Department 

Nick Baldock ... adr mixer
Paul Carter ... re-recording mixer / sound designer
Emma Chilton ... second assistant sound
Duncan Craig ... first assistant sound: dailies
Matt Davies ... dialogue editor
Oliver Ferris ... foley artist
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... assistant foley mixer
Jim Hok ... key first assistant sound
Craig Irving ... re-recording mixer
David Lascelles ... sound mixer
Bernardo Passarinho ... dubbing mixer: french
Rob Turner ... sound effects editor
Sylvie Yarza ... director of voice recording

Special Effects by 

Adrian Bennett ... special effects technician
Emily Fisher ... special effects crew: dailies
Chris Reynolds ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Kent Houston ... visual effects supervisor
Drew Jones ... visual effects producer
Martin Lake ... visual effects producer: Peerless
Rob O'Dea ... matchmove
Penelope Pochez ... visual effects artist
Linda Spaggiari ... digital compositor: visual effects
John Swinnerton ... visual effects supervisor
Luciano Vittori Jr. ... title designer

Stunts 

Dean Forster ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Richard Gordon Charles Anderson ... best boy
Phillip Barnes ... camera trainee
Rami Bartholdy ... first assistant camera
Dan Cain ... digital image technician
Andy Cole ... gaffer
Rob Hawkins ... second assistant camera: b camera
Mel Hayward ... electrician: dailies
Angus Hudson ... director of photography: second unit
Gabriel Hyman ... first assisant "b" camera
Melanie Jansen ... camera trainee: dailies
Raz Khamehseifi ... electrician
Amandine Klee ... b camera operator/director of photography: second unit
Chris McAleese ... second assistant camera: "a" camera
Alexandra Voikou ... clapper loader: b camera
Nick Wall ... stills and specials photographer
Charlie Wyldeck-Flowers ... key grip
Steve Wells ... grip trainee (uncredited)

Casting Department 

Katy Covell ... casting assistant
Lillie Jeffrey ... casting associate
Tamsyn Manson ... casting assistant
Benedict Minghella ... casting assistant
Adam Penny ... extras casting
Sylvie Yarza ... voice casting director

Costume and Wardrobe Department 

April Church ... assistant costume designer
Eleanor Coole-Green ... truck costumer
Rosemoon Cunningham ... costume assistant (as Rosie-Moon Cunningham)
Kristen Ernst-Brown ... costume buyer
Raquel Gremler ... set costumer: daily
Vidya Krishnamurthy ... key costumer
Diane Logel ... costume assistant
Samuel Ososki ... principal cutter
My Ossianson ... principal standby
Julia Piatkowska ... principal standby: Glenn Close
Poppy Skillman-Wilson ... costume trainee
Sarah Lau ... freelance textile artist (uncredited)

Editorial Department 

Omar Bermúdez ... spain trailer editor
Tom Cairns ... additional colourist
John Claude ... colorist
Michelle Cort ... assistant colourist
Rene Taylor ... Picture Post Producer (as René Taylor)
Charlie Thompson ... first assistant editor

Location Management 

Ben Gladstone ... location scout
Ian Hewitt ... location assistant
Simon Lam ... location marshal
Lucy Lee ... assistant location manager
Austin Salt-Cowell ... locations scout
Tom Timbers ... assistant location manager

Music Department 

Frederick Aselmeier ... score technical assistant
Jim Barne ... orchestrator
Hugo de Chaire ... score producer / synthsizer programmer
Cornelius Dürst ... pro tools operator
Tim Hollier ... music supervisor
Tom Russbueldt ... mix engineer: soundtrack
Vincent Watts ... music editor
Ian Wood ... score mix engineer

Transportation Department 

Dobrin Daniela ... Facilities crew
Rob Davis ... HOD Tech Trucks
Walt Edson ... Facilities 2nd hod
Stephen Inwood ... transport facilities manager
Chris Nuttall ... tech trucks project manager: Translux International (trucks project manager: Translux International)) (uncredited)

Other crew 

Amy Ajeto ... assistant to producer
Carles Berot ... marketing and creative services
James Budd ... floor runner
Julien David ... translation
Inga Fabian ... production secretary
Eddie Folcarelli ... unit manager
Sacha Fox ... floor runner
Matthew Fyson ... armoury coordinator
Arabella Gilbert ... production coordinator
Paul Harris ... choreographer
Toby James ... epk producer
Erin Large ... floor runner / stand-in
Jamie Lewis ... production assistant
Norina Mackey ... script supervisor: second unit
Charlie Manton ... director's assistant
Shann Nichol ... unit medic
Rachel Parker ... translation
Emily Precious ... production executive
Steve Richard ... immigration consultant
Rhianna Rizvi ... production secretary
Christine Samways ... assistant accountant
Rob Seager ... financial controller
Elena Valdameri ... body double: Glenn Close
Graham Walters ... caterer: craft service
Lev Watach ... key floor runner
Claire Wilson ... unit publicist
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)

Thanks 

Joy Montgomery ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed