Edit
"Bionic Woman" The List (TV Episode 2007) Poster

(TV Series)

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Boyd

Writing Credits  

Bridget Carpenter ... (written by)
 
Martin Caidin ... (novel) (uncredited)
Kenneth Johnson ... (creator: "The Bionic Woman") (uncredited)
Andrew Chambliss ... (staff writer) (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Michelle Ryan ... Jaime Sommers
Miguel Ferrer ... Jonas Bledsoe
Molly Price ... Ruth Treadwell
Will Yun Lee ... Jae Kim
Lucy Hale ... Becca Sommers (as Lucy Kate Hale)
Callum Keith Rennie ... Victor Booth
Kevin Rankin ... Nathan
Jordan Bridges ... Tom Hastings
Beth Broderick ... Alexis
Brando Eaton ... Ethan
Anja Savcic ... MK
Reilly Dolman ... Brennan
Tracy Spiridakos ... Annie
Sean Bell ... Buyer
Olivia Rameau Olivia Rameau ... Hotel Clerk
Bruno Verdoni ... European Man
Mitra Loraz ... Indian Woman (as Mitra Lohrasb)
Matias Hacker Matias Hacker ... Spaniard
Ahmad Sharmrou Ahmad Sharmrou ... Dark Haired Man
Zain Jamal ... Moroccan Associate
Brian McBride Brian McBride ... Cop
Rest of cast listed alphabetically:
Chhultim Sherpa Chhultim Sherpa ... Villager (uncredited)
Hugo Steele ... Bodyguard #1 (uncredited)

Produced by 

David Barrett ... co-executive producer (as David M. Barrett)
Melissa R. Byer ... supervising producer
Jon Cowan ... consulting producer
David Eick ... executive producer
Howard Grigsby ... producer
Nowell Grossman ... co-producer
James Halpern ... associate producer
Treena Hancock ... supervising producer
Neil Lundell ... co-producer
Sian McArthur ... associate producer
Darin Morgan ... consulting producer
Glen Morgan ... executive producer
Kamran Pasha ... producer
Jonas Pate ... co-executive producer
Robert L. Rovner ... consulting producer (as Robert Rovner)
Jason Smilovic ... executive producer
Lindsay Sturman ... producer
Stephen Welke ... co-producer (as Stephen W. Welke)

Music by 

Lisa Coleman
Wendy Melvoin

Cinematography by 

Stephen Jackson ... director of photography (as Steve Jackson)

Film Editing by 

Augie Hess

Casting By 

Eric Dawson ... (casting: U.S.)
Carol Kritzer ... (casting: U.S.)
Robert J. Ulrich ... (casting: U.S.)

Production Design by 

Michael Joy

Art Direction by 

Scott Dobbie

Set Decoration by 

Mark Lane

Costume Design by 

Karen L. Matthews ... (as Karen Matthews)

Makeup Department 

Richard Kohlen ... hair stylist
Lisa Leonard ... key hair stylist
Lisa Love ... key makeup artist
Amanda McGowan ... assistant makeup artist (uncredited)
Nicholas Podbrey ... special effects makeup coordinator (uncredited)

Production Management 

Robert W. Egami ... post-production supervisor
Fran Rosati ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Etherington ... first assistant director
Dan Mansfield ... second assistant director
Neil Allan ... third assistant director (uncredited)
Dean Choe ... second unit director (uncredited)
Mimi Crowe ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Sandra Baier ... props (uncredited)
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator
Alex Kutschera ... property master
Herman Alexander ... lead carpenter (uncredited)
Dave Asling ... specialty props (uncredited)
Michael Corrado ... assistant art director (uncredited)
Dylan Dowd ... lead greens person (uncredited)
Andrew Glavina ... signwriter (uncredited)
David Paul Hewitt White ... on-set dresser (uncredited)
Walter Ockley ... set designer (uncredited)
Dan Snelgrove ... carpenter (uncredited)
Neil Westlake ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Joe Barnett ... re-recording mixer
Eric Batut ... production sound mixer
Paul Pirola ... sound supervisor
Candice Todesco ... sound assistant
Mathew Waters ... re-recording mixer (as Matt Waters)
Julie Altus ... adr recordist (uncredited)
Jeff K. Brunello ... sound effects editor (uncredited)
Brian Dinkins ... adr supervisor (uncredited)
Sam C. Lewis ... foley recordist (uncredited)
Doug Madick ... supervising foley artist (uncredited)
Richard Partlow ... foley artist (uncredited)
Dean St. John ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Cameron Waldbauer ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Charlene Eberle Douglas ... visual effects supervisor (as Charlene Eberle)
Adam Lambert ... visual effects coordinator
Edward L. Williams ... visual effects supervisor
Rick Cortes ... inferno artist (uncredited)
David Langtry ... visual effects coordinator: Zoic Studios (uncredited)

Stunts 

Dean Choe ... stunt coordinator
Monte Thompson ... stunt coordinator
Maja Aro ... stunt performer (uncredited)
Nesta Chapman ... stunt performer (uncredited)
Kimberly Chiang ... stunt performer (uncredited)
Corbin Fox ... stunt rigger (uncredited)
Lani Gelera ... stunt performer (uncredited)
Trevor Jones ... stunt double: Isaiah Washington (uncredited)
Joanne Leach ... stunts (uncredited)
Darryl Quon ... stunts (uncredited)
Chad Sayn ... air ram coordinator (uncredited)
Hugo Steele ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Fraser Boyle ... key grip
Cory Budney ... "a" camera first assistant (as Corey Budney)
Peter G. Capadouca ... gaffer (as Peter Capadouca)
Robin Forst ... "b" camera operator/steadicam
Jay Kohne ... "b" camera first assistant
Scott Steyns ... video playback supervisor
Michael Wrinch ... "a" camera operator
Artino Ahmadi ... "a" camera second assistant (uncredited)
Reg Gole ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Darren Gregory ... grip (uncredited)
Christopher Harvey ... rigger (uncredited)
Seth Hettrick ... key rigging grip (uncredited)
Gaetan Jalbert ... key rigging gaffer (uncredited)
Katie Matheson ... second assistant camera (uncredited)
Morgan McLachlan ... assistant camera (uncredited)
Jason Weir ... rigging lighting technician (uncredited)
Roger Wells ... rigging best boy electric (uncredited)

Casting Department 

Heike Brandstatter ... casting: Canada
Sibby Kirchgessner ... casting associate: U.S.
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Tiffany Mak ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ellen Anderson ... assistant costume designer
Susan Davis ... set costumer
Summer Eves ... truck costumer (uncredited)
Alison Fraser ... assistant costume designer (uncredited)
Patrick Gray ... costume supervisor: second unit (uncredited)
Jo Riley ... set costume supervisor (uncredited)

Editorial Department 

Philip Azenzer ... final colorist (as Phil Azenzer)
Jason Chu ... post-production coordinator
Miles Orion Feldsott ... post-production assistant (as Miles Orion Feld)
David Kaldor ... assistant editor
John Burridge ... editor: opening title sequence (uncredited)
Christopher Currall ... on-line editor (uncredited)
Barbara Holmes ... telecine assistant: Tehnicolor (uncredited)

Location Management 

Greg Jackson ... location manager
David Tamkin ... assistant location manager (uncredited)
Desiree Young ... location scout (uncredited)

Music Department 

Jennifer Barak ... music editor (as Jenny Barak)
Kerri Drootin ... music supervisor
Jessica Harrison ... assistant music editor
Michael Perfitt ... music engineer (uncredited)

Script and Continuity Department 

Lara Fox ... script supervisor
Kerry Glover ... script coordinator

Transportation Department 

Brian Whitlock ... transportation coordinator

Other crew 

Nancy Dack ... assistant production coordinator (as Nancy Wenn)
Jamie Duneier ... assistant to executive producer
John Hamilton ... publicity coordinator: Universal Studios Home Entertainment (Uncredited)
Sean Lavery ... assistant to executive producer
Leanne Orchard ... production accountant (as Leanne J. Orchard)
Sandra Palmer ... production coordinator
Morgan Reynolds ... assistant to executive producer
Hannah Shakespeare ... story editor
Jonny Sommers ... assistant to executive producer
Mimi Won Techentin ... story editor
Dan Lee West ... assistant to producer
Stephen Benabo ... production assistant (uncredited)
Michael Bendner ... extras wrangler (uncredited)
Michael Bishop ... production assistant (uncredited)
Stuart Blackie ... pre-production assistant (uncredited)
Martin Caidin ... (novel: "Cyborg") (uncredited)
Ashley Fester ... second assistant production coordinator (uncredited)
Krista Huppert ... accounting payroll clerk (uncredited)
Braden Jennings ... miscellaneous crew (uncredited)
Doug Kerr ... production assistant (uncredited)
Sean Kotzin ... assistant: writers (uncredited)
Tom MacLeod ... production assistant (uncredited)
Ryan Mains ... key production assistant (uncredited)
Dave T. Nall ... extras wrangler (uncredited)
Alex Skrepnik ... accounting clerk (uncredited)
Ryan Steacy ... armorer (uncredited)
Riley Stearns ... production assistant (uncredited)
Shaina Steinberg ... assistant: writers (uncredited)
Matthew Sy ... production assistant (uncredited)
Geoff White ... production assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed