Edit
Alan Partridge (2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Declan Lowney

Writing Credits  

Neil Gibbons ... (screenplay) &
Rob Gibbons ... (screenplay) &
Steve Coogan ... (screenplay) &
Armando Iannucci ... (screenplay) &
Peter Baynham ... (screenplay)
 
Steve Coogan ... (characters) and
Armando Iannucci ... (characters) &
Patrick Marber ... (characters) and
Peter Baynham ... (characters)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Colm Meaney ... Pat Farrell
Steve Coogan ... Alan Partridge / Jason Statham / Jason Bourne / Jason Argonaut
Tim Key ... Side Kick Simon
Karl Theobald ... Greg Frampton
Nigel Lindsay ... Jason Tresswell
Felicity Montagu ... Lynn Benfield
Dustin Demri-Burns ... Danny Sinclair
Molly Seymour Molly Seymour ... Danny's Posse
Adam Langstaff Adam Langstaff ... Danny's Posse
Aaron Heffernan ... Danny's Posse
Simon Greenall Simon Greenall ... Michael
Phil Cornwell ... Dave Clifton
Monica Dolan ... Angela Ashbourne
Kieran Hodgson ... Exec
Elizabeth Berrington ... Bettie
Katie Males ... Desk WPC
Dan Mersh Dan Mersh ... Sarge
Anna Maxwell Martin ... Janet Whitehead
Darren Boyd ... Martin Finch
Sean Pertwee ... Steve Stubbs
Simon Delaney ... Don
Simon Kunz ... Conner Scott
Lucy Briers Lucy Briers ... Tonia Scott
Debra Stewart Debra Stewart ... Chastity John
Jessica Knappett ... WPC Ruth
Peter Singh ... Officer Rohan Kapoor
Jayne Secker Jayne Secker ... Sky News Reporter
Diane Morgan ... Girl in Crowd
Clive Myrie Clive Myrie ... BBC News 24 Anchor
Stewart White Stewart White ... BBC Look East Anchor
Eleanor Matsuura ... TV Reporter
Robert Whitelock ... Armed Mangina Officer
Martin Glyn Murray Martin Glyn Murray ... Mangina Paparazzo
Cicely Giddings Cicely Giddings ... Septic Tank Girl
Alan Rothwell ... Old Man on Pier
Rita Davies ... Old Lady on Pier
Anna Stockton Anna Stockton ... Paramedic
Darren Deans Darren Deans ... Jingles Voiceover
Rest of cast listed alphabetically:
Jaspal Badwell Jaspal Badwell ... Police Officer (uncredited)
Paul Blackwell Paul Blackwell ... Police Officer (uncredited)
Chris Cowlin Chris Cowlin ... Party Guest (uncredited)
Martin Crossingham Martin Crossingham ... Policeman (uncredited)
Amanda Edwards Amanda Edwards ... Policewoman (uncredited)
Alexandra Fraser Alexandra Fraser ... Hostage (uncredited)
Nigel Genis ... Press / Photographer (uncredited)
Richard Herdman Richard Herdman ... Police Officer (uncredited)
Claire Keelan ... Woman in car (voice) (uncredited)
Stuart Matthews ... Pedestrian (uncredited)
Gino Picciano ... Gawper (uncredited)
Liquid Thomas ... Police Officer (uncredited)
Vic Waghorn ... Police Sergeant (uncredited)

Produced by 

Peter Baynham ... executive producer
Jenny Borgars ... executive producer
Steve Coogan ... executive producer
Neil Gibbons ... executive producer
Rob Gibbons ... executive producer
Faiza Hosenie ... line producer
Armando Iannucci ... executive producer
Christine Langan ... executive producer
Kevin Loader ... producer
Henry Normal ... producer
Joe Oppenheimer ... executive producer
Danny Perkins ... executive producer

Music by 

Ilan Eshkeri

Cinematography by 

Ben Smithard ... director of photography

Film Editing by 

Mark Everson

Casting By 

Sarah Crowe

Production Design by 

Dick Lunn

Art Direction by 

Andrea Matheson

Set Decoration by 

Anna Kasabova

Costume Design by 

Julian Day

Makeup Department 

Lesley Altringham ... makeup artist
Sally Collins ... makeup artist
Nikki Hambi ... makeup artist
Lesley Noble ... Hair & Make up Artist / makeup artist
Vanessa White ... hair designer / makeup designer
Linda Wilson ... makeup artist
Dan Frye ... prothetics mouldmaker (uncredited)

Production Management 

Marion Comengre ... production executive: Studiocanal
Fiona Morham ... head of production: BFI
Andrew Ryland ... executive in charge of production / unit manager
Louise Seymour ... post-production supervisor
Kerry Waddell ... head of production: BBC Films

Second Unit Director or Assistant Director 

Natalie Allin ... third assistant director: daily
Martin Curry ... first assistant director
Tussy Facchin ... third assistant director
Ben Harrison ... second assistant director
Kevin Loader ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Alex Abelman ... carpenter
Daniel Ainslie ... dressing props (as Dan Ainslie)
George Ausburger ... carpenter (as George Augsburger)
Lauren Briggs-Miller ... art department assistant (as Lauren Briggs Miller)
Steve Carling ... standby carpenter
Sam Chapman ... props
Tim Cook ... carpenter
Dan Crandon ... construction manager
Mylon Domican ... Painter
Lucy Haley ... petty cash buyer
Brian Hampton ... set dressing / storeman
Samantha Harley ... art department stage manager (as Sam Harley)
Clint Hellyer ... carpenter
Julie Hill ... art department clearance: Media Script Checks
Clare Holland ... painter
Gary Jobber ... carpenter
Cass Joyce ... art department clearance: Media Script Checks
Mark Keene ... carpenter
Nigel Kirk ... painter
Dan Marsden ... construction supervisor
Lara Murray ... painter
Tom Newton-Chance ... carpenter (as Tom Newton Chance)
Julian Nix ... graphic designer
Florencia Obert ... art department work experience
Sarah Pasquali ... graphic designer
Daisy Popham ... petty cash buyer
Caradoc Rouse ... carpenter (as Caradoc Curtus-Rouse)
Mark Runchman ... standby props
David Sutheran ... standby props
Andie Vining ... property master
Matilda Wainwright ... stand-by art director
Mark Wallis ... carpenter
Daithi Magner ... props (uncredited)
Richard Rowntree ... greensman: Palmbrokers (uncredited)
Joe Vassallo ... scenic painter (uncredited)

Sound Department 

Ben Coleman ... boom operator
Ben Cross ... foley mixer
Richard Davey ... re-recording mixer
Jack Gillies ... supervising sound editor
Peter Gleaves ... adr recordist
Dan Green ... dialogue supervisor
Simon Hill ... sound mix technician
Alex Horlick ... sound re-recording assistant
Robert Karlsson ... sound consultant: Dolby
James J. Morgan ... sound effects editor (as James Morgan)
Bob Newton ... sound mixer
Richard Pilcher ... sound maintenance
Mike Tehrani ... adr recordist
Michael Wabro ... dialogue editor (as Mike Wabro)
Ian Waggott ... foley artist
Mark Henry ... adr recordist (uncredited)
James Hyde ... adr recordist (uncredited)
Jo Jackson ... sound mix technician (uncredited)
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Stuart McCutcheon ... boom operator (uncredited)
Keith Nixon ... sound mixer: second unit (uncredited)
Chris Whiteside ... adr engineer (uncredited)

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects supervisor
Gerald Craig Harris ... special effects technician (as Gerry Higgins)
Bernard Newton ... special effects technician (as Bernie Newton)
Graham Aikman ... special effects technician (uncredited)
Steve Paton ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Simone Coco ... lead compositor: Double Negative
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Louise Hussey ... visual effects producer: Double Negative
Hayden Jones ... visual effects supervisor: Double Negative
Paul Jones ... visual effects line producer: Double Negative
Matthew Leach ... studio assistant
Christine Lemon ... visual effects coordinator: Double Negative
Reuben Lloyd-Pack ... visual effects editor: Double Negative
Mark Pascoe ... cg lead: Double Negative / cg supervisor
Philip Pendlebury ... visual effects data wrangler: Double Negative
Jonathan Privett ... visual effects supervisor: Double Negative
Austin Ronald ... compositor: Double Negative
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)

Stunts 

James Cox ... stunt performer
Dean Forster ... stunt double: Michael
Rob Jarman ... driving double: Simon Stuart/Jason
Crispin Layfield ... stunt coordinator
Robert Schofield ... wire supervisor (as Rob Schofield)
Gordon Seed ... stunt cop / stunt double: Alan
Andy Smart ... stunt cop (as Andy J. Smart) / stunt double: Pat (as Andy J. Smart)

Camera and Electrical Department 

Simon Baker ... "b" camera operator
Andrew Banwell ... focus puller: "b" camera (as Andy Banwell) / focus puller: "b" camera
Andrew Binns ... camera trainee: "b" camera
Matt Bounsall ... camera & grip equipment: Take 2 Films
Steve Casey ... best boy (as Stephen Casey)
Adam Coles ... first assistant camera: a camera
James Dillimore ... rigger (as Jim Dillimore)
Nicola Dove ... still photographer
Joe Fraser ... camera: behind the scenes
Tom Gates ... gaffer
Gareth Heatherington ... electrician (as Gareth Hetherington)
Thomas Hole ... camera trainee (as Tom Hole)
Mark Joiner ... generator operator
Mark Jordan ... tv and video playback: Compuhire
Pat Killeen ... hod rigger
Sashi Kissoon ... second assistant camera: "a" camera
Howard Mills ... clapper loader: "b" camera
Sinead Moran ... lighting equipment: ARRI Lighting
Ronan Murphy ... grip
Ger O'Hagan ... electrician
Richard Oldfield ... tv and video playback: Compuhire
Xandy Sahla ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Jack Sands ... camera trainee: "b" camera
Keith Shanks ... console operator
Scott Sullivan ... camera trainee: "b" camera
Peter Tarran ... camera trainee
Natalie Theobald ... digital imaging technician
Simon Thorpe ... still photographer
Michael Wacker ... grip assistant
Lee Walters ... gaffer
Vince Wild ... camera & grip equipment: Take 2 Films
Rod Marley ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Danny McGee ... practical electrician (uncredited)
Piotr Perlinski ... clapper loader: "a" camera, pick ups (uncredited)
Tom Storey ... b camera trainee: additional photography (uncredited)
Dean Wynton ... uav operator: aerial filmwork (uncredited)

Casting Department 

Stephanie MacLean ... casting assistant (as Stephanie Rodrigues)
Ben Marks ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Shahida Day ... costume supervisor (as Shaida Day)
Sophie Monro-Pruett ... costume stand-by
Steve O'Sullivan ... costume supervisor: crowd
Amy Pollitt ... costume stand-by
Anna Spencer ... costume assistant
Marcia Stanton ... costume consultant: Alan Partridge
Yanika Waters ... costume daily (uncredited)

Editorial Department 

Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Herbert Butler ... digital on-line editor
Billy A. Campbell ... assembly editor (as Billy Campbell)
Peter Collins ... digital intermediate assistant
Mark Davies ... additional editor
Eve Doherty ... assistant editor
Marie Fernandes ... digital intermediate producer
Dan Gage ... second assistant editor
Cheryl Goodbody ... digital intermediate producer
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator
Dan Helme ... digital intermediate data wrangler
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Andrew Merlino ... on-line editor
Laura Pavone ... digital intermediate assistant
Rob Pizzey ... digital colorist
Martin Poultney ... digital intermediate head of feature sales
Gordon Pratt ... digital film bureau
Aurora Shannon ... junior digital colorist
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Russell White ... digital on-line junior editor
Nigel Williams ... additional editor
Jonathan Collard ... digital intermediate assistant producer (uncredited)

Location Management 

Mohamed Bounechada ... location scout
Hugh Elphick ... assistant location manager: Norfolk
Jacques Groenewald ... location manager: London
Tom Hamilton ... location manager: Norfolk
James Khouri ... location scout (as James Khoury)
Jeremy Levy ... location scout
Andrew Ryland ... unit manager
John Whollard ... location assistant: Norfolk
Tim Dayman ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Nicholas Baxter ... music publisher
Andy Brown ... conductor
Mairead Carlin ... musician: solo voice
Josine Cohen ... music coordinator
Martin Coogan ... composer: additional music, jingles
Jessica Dannheisser ... orchestrator
Natalie Holt ... musician (as Natalie Ann Holt)
Rael Jones ... music editor
Joe Kearns ... music recording engineer
The London Metropolitan Orchestra ... musicians
Stephen McLaughlin ... music producer (as Steve McLaughlin)
Ian Neil ... music supervisor
Andrew Raiher ... composer: additional music / musician: guitars & bass
James Welland ... studio assistant
Steve Wright ... music programmer
Andy Brown ... contractor (uncredited)

Script and Continuity Department 

Anita Christy ... script supervisor
Suzanne Baron ... script supervisor (uncredited)

Transportation Department 

Mike Beaven ... unit driver
Mark Beeton ... unit driver
Kestas Bukauskas ... driver: camera truck (as Kestas Bukakas)
Simon Burgess ... driver: costume truck
Ben Dillon ... action vehicle coordinator: MGM Cars
Mark Hudson ... unit driver
Marc Kelly ... unit driver
Steve Rivenell ... unit driver
Allen Roberts ... unit driver
Pat Shiel ... unit driver (as Patrick Shiel)
Dave Williams ... transport facilities manager (uncredited)

Other crew 

Jacqui Barr ... marketing executive: BBC Films
Giles Barron ... floor runner
Benjamin Berkowitz ... Marketing & Publicity
Chris Besseling ... uk senior marketing manager: studiocanal
Neil Bhatt ... head of theatrical publicity: UK, StudioCanal
Zoe Brown ... head of legal and business affairs: BBC Films
Liam Byrne ... armorer
Neil Calder ... completion bond services: Film Finances
Sue Charles ... clearance legal services: Aslan Charles Kousetta
Chan Chau ... production coordinator: prep
Tonia Cohen ... script clearance: Capello Media Solutions
Max Coldwell ... production runner in development: Baby Cow Films
Christopher Collins ... senior production and development executive: BFI
Megan Cooke ... floor runner
Matt Curtis ... title designer
Robin Davies ... assistant: Kevin Loader
Maxine Davis ... production accountant
Cynthia De Souza ... BFI Film Fund
Grace Dickinson ... animal handler
Mark Dillen ... security
Graham Duff ... story editor
James Forde ... chief financial officer: UK, StudioCanal
Imogen Gay ... production secretary
Maryllis Gonzalez ... key first assistant accountant
Vicky Grayson ... publicist: Freud Communications
Aaron Green ... cherry picker operator
Boyd Harvey ... insurance: Media Insurance Brokers
Trevor Hermes ... advisor: TFU / police advisor
Neil Hodge ... head chef: Media Meals
Ruth Hodgson ... completion bond services: Film Finances
Nazneen Hosenie ... assistant to director / production assistant
Lindsay Hughes ... head of talent: Baby Cow Productions
Mick Hurrell ... health & safety officer
Steve Joberns ... auditor: Shipleys
Ian Kirk ... head of production finance: BFI
Dave Lambert ... epk director
Kate Lee ... publicist: Freud Communications
Kristy Luxford ... head of servicing: UK, StudioCanal
Dan MacRae ... head of development: UK, StudioCanal
Emma Mallett ... production coordinator: shoot
Barbara Marquez ... animal handler
Jonathan Merrell ... finance director: Baby Cow Films
Colin Mills ... medic: Team Services
Jane Moore ... production legal services: Jane Moore Solicitors
Stephen Murphy ... head of legal and business affairs: UK, StudioCanal
Suzanne Noble ... head of publicity and corporate communications: UK, StudioCanal
Dan Osborne ... supervising armorer
Jonathan Parramint ... rushes runner: Norfolk
Chelsea Pearce ... runner
Malcolm Pearce ... health & safety officer
Kelly Phillips ... pre-production accountant
George Pope ... production work experience
Lyndsey Posner ... business affairs consultant: Baby Cow Films
Tom Prestwich ... legal and business affairs manager: UK, StudioCanal
Mark Proud ... production runner
Ben Roberts ... head of lottery film fund: BFI
John Rodden ... general manager home entertainment: StudioCanal
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Ruth Sanders ... legal and production assistant: BBC Films
Livy Sandler ... legal and business affairs manager: BBC Films
Jessica Smith ... production work experience
Laura Smith ... assistant: Henry Normal
Robb Smith ... chief operating officer: UK, StudioCanal
Hugh Spearing ... head of marketing: UK, StudioCanal
Lesley Stewart ... head of physical production: UK, StudioCanal
Anna Stockton ... assistant: Steve Coogan
Siggy Stone ... floor runner
John Trafford-Owen ... head of theatrical distribution: UK, StudioCanal
Emily Underhill ... runner
Harold van Lier ... head of international distribution: StufioCanal
Hamish Ward ... accounts assistant
Ben Wilkinson ... business affairs manager: BFI
Jamie Wolpert ... Development Executive: BFI
Michael Wood ... production executive: BBC Films
Peter Fellows ... assistant: Armando Iannucci (uncredited)
Sam Hoggarth ... runner (uncredited)
Markus Meedt ... floor runner: pick ups (uncredited)
Simon Neville ... set armorer (uncredited)
Scott Newstead ... runner (uncredited)
Georgie Oatley ... miscellaneous crew (uncredited)
Natasha Torin ... additional floor runner (uncredited)
Josh Trett ... runner (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed