Edit
The Waiting Time (TV Movie 1999) Poster

(1999 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stuart Orme

Writing Credits (in alphabetical order)  

Patrick Harbinson
Gerald Seymour ... (novel)

Cast (in credits order)  

John Thaw ... Joshua Mantle
Zara Turner ... Tracy Barnes
Mark Pegg ... Sgt Hanson
Struan Rodger ... Albert Perkins
Hartmut Becker ... Dieter Krause
Colin Baker ... Giles Fleming
Buffy Davis Buffy Davis ... Olive Harris
Johanna Lonsky Johanna Lonsky ... Eva Krause
Christoph Dostal ... Hans Becker
Carl Duering ... Pastor Weiden
Roland Schäfer Roland Schäfer ... Jorg Brandt
Thomas Morris ... Willie Muller
Michael Sarne ... General Pyotr Rykov
Christien Anholt ... Ben Rogers
Rest of cast listed alphabetically:
Ronni Ancona ... RMP Colonel (as Ronnie Ancona)
Ingrid Appenroth Ingrid Appenroth ... Archive Official
Stephen Ballantyne ... Julius Goldstein
Felix Bresser Felix Bresser ... Klaus Hoffmann
Christopher Chilton Christopher Chilton ... Sentry
Anette Felber Anette Felber ... Freda Brandt
Joerg Fischer Joerg Fischer ... Russian Colonel
Britta Gartner Britta Gartner ... Hildegard Fielder
Peter Grunig Peter Grunig ... Fisherman 1
André Hennicke ... Gunther Peters
Susanne Hoss ... Brigit Muller
Paul Humpoletz Paul Humpoletz ... Karl Gerber
Alexei Jawdokimov Alexei Jawdokimov ... Russian Interpreter
Rashid Karapiet Rashid Karapiet ... Mr Sohal
Rüdiger Kuhlbrodt Rüdiger Kuhlbrodt ... Walter Becker
Wolfgang Kühne Wolfgang Kühne ... Ulf Fischer
Victor Lindegrin Victor Lindegrin ... Tank Commander
Mac McDonald ... Larry Rendell
Stuart Organ Stuart Organ ... Major Perry Johnson
Brenda Peters Brenda Peters ... Mrs Adelaide Barnes
Simon Shackleton Simon Shackleton ... Mr Protheroe
James Smith ... Colonel Wishart
Mark Tandy ... Peter Vansittart
Renate Usko Renate Usko ... Anna Becker
Karl-Heinz Volker Karl-Heinz Volker ... Fisherman 2
Andreas Wisniewski ... Ernst Raub
Daniel Wozniak Daniel Wozniak ... Russian Driver
Yuksel Yolcu Yuksel Yolcu ... Pension Owner

Produced by 

Chris Burt ... producer (as Christopher Burt)
Ted Childs ... executive producer
Ray Frift ... associate producer
Rudi Teichmann ... service producer

Music by 

Colin Towns

Cinematography by 

Peter Middleton

Film Editing by 

Jamie McCoan

Casting By 

Simone Bär

Production Design by 

Robin Tarsnane

Art Direction by 

Claus-Jürgen Pfeiffer
Niki Wateridge

Set Decoration by 

Manfred Geber

Costume Design by 

Mike O'Neill

Makeup Department 

Jill Hagger ... hair designer / makeup artist
Kitty Kratschke ... makeup artist
Gillian Thomas ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Meinolf Hartung ... production supervisor: Germany (as Meinholf Hartung)

Second Unit Director or Assistant Director 

Sarah Dibsdall ... second assistant director
Marcus Hüholt ... third assistant director
Michael Mallinson ... first assistant director
Conny Neetenbeek ... second assistant director

Art Department 

Philippa Bruges ... production buyer (as Philippa McLellan)
Miranda Cull ... assistant art director
Michael Fechner ... prop buyer
Gonda Hinrichs ... assistant art director
Peter Hoffmann ... stand-by props
Jonathan Holbrook ... stand-by painter
Ariane Niehüser ... assistant art director
Terry Royce ... chargehand props
Alexander Stolle ... prop driver
Colin Thurston ... property master
Tobias Frank ... construction coordinator (uncredited)

Sound Department 

Paul Cridlin ... boom operator
John Downer ... digital sound editor
Paul McFadden ... digital sound editor
Sarah Morton ... digital sound editor
Ian Tapp ... re-recording mixer
Christian Wangler ... sound recordist

Special Effects by 

Uli Nefzer ... special effects supervisor
Bernd Rautenberg ... special effects technician

Visual Effects by 

Mark Thomas-Stubbs ... digital effects

Stunts 

Volkhart Buff ... stunt coordinator
Alister Mazzotti ... stunts

Camera and Electrical Department 

Armin Bach ... electrician
Christopher Britton ... clapper loader
David Hedley ... electrician
Ian Maghie ... camera grip
Andrew McDonnell ... focus puller
Stuart Roweth ... chief electrician
Claudia Schnoor ... first assistant camera: additional camera
Ronald Schwarz ... best boy electric / electrician (as Ronny Schwarz)

Costume and Wardrobe Department 

Michele Carragher ... wardrobe mistress
Samantha Horn ... assistant costume designer
Mirjam Muschel ... wardrobe
Viola Völk ... assistant costume designer

Editorial Department 

Marc Eskenazi ... video post-production
Joanna Garrard ... assistant editor

Location Management 

Markus Bensch ... location manager
Klaus Große Darrelmann ... assistant location manager
Alan Pinniger ... location manager

Script and Continuity Department 

Pauline Harlow ... script supervisor
Philip Shelley ... script editor

Transportation Department 

Bernd Röttger ... production driver: Berlin, Stralsund

Other crew 

Kristov Brändli ... production accountant
Neil Chaplin ... production accountant
Christine Fenton ... production coordinator
Valerie Rosewell ... assistant accountant
Martina Stachorski ... production coordinator
Sarah Walden ... assistant to producer
Stuart Morton ... rushes synchronisation (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed